Anasayfa / 3-5-7 / Van hakkında bilmediğiniz üç şey

Van hakkında bilmediğiniz üç şey

Van, doğal güzellikleri ve tarihi eserleri yönünden oldukça zengin bir ildir. Van gölü, Aktamar Adası, Muradiye Şelalesi, Van ve Hoşap kaleleri ilk akla gelen doğal ve tarihi zenginliklerdir. Ama nedense Van’ın Başkale ilçesinde bulunan peri bacaları, travertenler ve şelale pek bilinmez. İşte pek bilinmeyen bu üç güzelliğe bakın:

1-Peri bacaları

Peri bacaları deyince akla Kapadokya gelir, ama Van’ın Kürtçe adı Elbak olan Başkale ilçesine bağlı Yavuzlar köyünde bulunan peri bacaları ile aynı alanda bulunan çok sayıda tünel ve mağarayı maalesef pek bilinmez.

İlçe merkezine 33 kilometre uzaklıktaki Yavuzlar köyünde volkanik Yiğit Dağı’nın püskürttüğü kayaçların, yağmur sularının ve rüzgarın aşındırmasıyla ortaya çıkardığı peri bacaları Nevşehir’in Ürgüp ilçesindeki Kapadokya’yı aratmıyor.

Başkale Peri Bacaları, Başkale ilçesine bağlı ve ilçeye 33 km uzaklığında olan Yavuzlar Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Oluşum olarak Kapadokya bölgesindeki peribacaları ile aynıdır, herhangi bir farklılık göstermez. Volkanik yapılı Yiğit Dağı’ndan çıkan materyalin su ve rüzgarlarla aşındırılmasıyla oluşmuştur.

Başkale Peri Bacaları yaklaşık 17 bin peribacasını barındırır. 20 kilometrelik bir alanda yayılan peribacalarının yanında 35 mağara ve 12 oyma evi bulunmaktadır.

2-Traverten

Başkale ilçe merkezine 45 km mesafedeki Sawkan (Dereiçi) köyünde bulunan travertenler bölgede bile çok az kişi tarafından biliniyor. Pamukkale’deki travertenlere benzeyen ve oluşuma hala devam eden travertenler de Van’ın mutlaka görülmesi gereken doğal mirasları arasında yer alıyor.

2.400 metre rakımında bulunan bu travertenler, kışın üzerinde oluşan buz tabakası ve sarkıtlarıyla ayrı bir güzelliğe bürünüyor. Travertenlerdeki kükürtlü suyun cilde iyi geldiğine inanılıyor ve burayı ziyaret edenler bu kükürtlü suya giriyor.

3-Şelale

Başkalede görülmesi gereken bir diğer doğal güzellik ise ilçenin Akçalı köyünde bulunan şelale. Şelale kayaların arasında bulunduğu ve uzaktan görülmediği için son yıllarda “Saklı Şelale” olarak anılmaya başlamış. Şelale, dere sularının kayalar arasından geçmesiyle oluşmuş.

Kontrol Edin

Felç geçiren Seyidxanê Boyaxcî’nin acı hayatı ve Dengbêjlik sevdası

Diyarbakır’ın yaşayan dengbêji, halk arasında “Xalê Seyidxanê Boyaxcî” olarak tanınan Seydo Şimşek, felç geçirdi. Diyarbakır’ın …