Anasayfa / Bilim-Teknoloji / Kürt profesör ‘Yılın Düşünürü’ olmaya aday

Kürt profesör ‘Yılın Düşünürü’ olmaya aday

Fields Matematik Ödülü sahibi ünlü Kürt bilim insanı ve matematikçi Koçer Birkar, İngiliz Prospect Dergisi tarafından yılın 10 düşünürünün belirlenmesi için düzenlenen ankette 50 aday arasında yer aldı.

İngiliz Prospect Dergisi, yılın 10 düşünürünü seçmek için internet sitesi üzerinden anket başlattı. Derginin belirlediği 50 aday arasında geçen sene Matematiğin Nobeli sayılan Fields Matematik Ödülü alan Prof. Dr. Koçer Birkar (Caucher Birkar) da bulunuyor.

Prospect editörü Tom Clark, konu ile yazısında, “zamanı yeniden şekillendiren bilim insanları, filozof ve yazarlardan oluşan 2019’un en önemli 10 düşünürünü” belirlemek için katılımcılardan destek istediklerini ifade etti.


Ankete katılacak olanlar sitede anket için belirlenen bolkta adaylardan herhangi birinin adını ve kendi ismini yazarak oy verebilecek.

Adaylar arasında Koçer Birkar’ın yanı sıra feminist yazar Naomi Alderman, Suriyeli mimar ve yazar Marwa el-Sabouni, Nobel Edebiyat Ödüllü Belerus’lu yazar Svetlana Alexievich, İngiliz tarihçi Niall Ferguson, Gana asıllı Amerikalı yazar Yaa Gyasi, dijital iletişimci Max Roser ve ekonomist George Soros gibi isimler de var.

Kontrol Edin

ABD’de Ortadoğu istifası

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Ortadoğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt’ın görevinden ayrıldığını açıkladı. Donald Trump, …