Anasayfa / Bilim-Teknoloji / Nasa’dan Türkiye’ye uyarı

Nasa’dan Türkiye’ye uyarı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Türkiye’de şiddetli hava olaylarının daha çok yaşanacağına dair bir uyarı yapıldı.

Haber Türk’ün haberine göre, NASA’lı uzman Dr. Timothy Hall, ”İstanbul’da yaşananların bir nedeni de küresel ısınma. Küresel ısınma, yoğun yağışları daha aşırı uçlara çekiyor. Aynısı gök gürültüsü ya da dolu için de geçerli. Şiddetli hava olaylarını daha çok yaşayacaksınız” dedi.

Hall, betonlaşmanın neden olduğu ısınmanın etkisinin daha çok şehirlerde görüleceğini ifade etti.

Aşırı hava olaylarında artış olacağını belirten Hall, sözlerine şunları ekledi:

“Özellikle Akdeniz kıyılarında fırtına ve buna benzer olaylar artacak. Tabii ki Meksika Körfezi’ndeki gibi dev fırtınalardan ya da hortumlardan bahsetmiyorum ama aşırı hava olaylarında artış olacağı bir gerçek. Tabi bunlar deniz seviyesini artırabilir ve kıyılarda sele neden olabilir. Bir gün günlük güneşlik bir havaya uyanıyorsunuz. Öğlen aniden fırtına başlıyor… Bir bakıyorsunuz aracınız dolu yüzünden mahvolmuş. Bakın tüm dünyada böyle, sadece Türkiye değil, tüm bu garip diye nitelenen hava olaylarının sıklığı arttı.

Uç noktada sıcaklık dalgaları da işin bir başka boyutu. Dünyanın hiçbir yeri sürekli aynı ortalama sıcaklıkta olmuyor. Bazen daha sıcak, bazen daha soğuk. Bazı bölgelerde daha sıcak, daha da sıcağa dönüşüyor. Bu noktada da sıcak hava dalgaları yaşanıyor. Dalgalanmaların sıklığında da artış var. Mesela şu anda New York’ta, Hindistan’da, Pakistan’da ve Japonya’da sıcaklıklar çok fazla.”

Dr. Hall, yeşilin arttırılarak, yapılaşmanın yeşil alanlara göre dizayn edilmesi gerektiğini kaydetti.

Şehirlerdeki sel ve su baskınlarının nedeninin aşırı yağıştan çok betonlaşma olduğunun altını çizen Hall, çatıların bile yeşillendirilmesi gerektiğini belirtti.

Kontrol Edin

Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü için kapatma kararı alındı

Mardin Artuklu Üniversitesi’nde “Çözüm süreci” döneminde kurulan ‘Yaşayan Diller Enstitüsü’ siyasi konjoktüre göre dönüşüm yaşadı. …