Anasayfa / Dünya / Pentagon’dan Peşmerge ve Demokratik Suriye Güçleri açıklaması

Pentagon’dan Peşmerge ve Demokratik Suriye Güçleri açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Ortadoğu’dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Michael Mulroy, “2003 Irak sa-vaşının en erken safhalarında yapılan ve az bilinen bir askeri harekat olan Viking Çekiç Operasyonu’ndaki rolünden dolayı Peşmerge birliklerini selamlıyoruz” dedi.

Pentagon’un Ortadoğu’dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Michael Mulroy, Pazartesi günü Yeni bir Amerikan Güvenliği Merkezi (CNAS) isimli düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, Peşmerge birliklerinin 2003 Irak sa-vaşının en erken safhalarında düzenlenen ‘Viking Çekiç Operasyonu’ndaki rolüne övgüde bulundu.

Michael Mulroy

Viking Çekiç Operasyonu’nun, Eylül 2001’den sonra Halepçe çevresini oluşturan bir üs olan Ensar El İslam örgütünü im-ha etmeye yönelik olduğunu belirten Michael Mulroy, “Bu gerçekleştikten sonra Peşmerge, terörist grubun arkalarından saldırılarından korkmadan Saddam’a karşı kuzey cephesi haline geldi” dedi.

SURİYE

Suriye’deki durumu da değerlendiren Mulroy, “İdlib şu an dünyadaki tüm El Kaide uzantılarının en büyük toplanma yeri, içeride ne olduğuna dair çok kısıtlı bilgimiz var ve bu bizi çok kaygılandıran bir durum” şeklinde konuştu.

Demokratik Suriye Güçleri (HSD) için, “Çok yetenekli bir ortağımız var” diyen Mulroy, “HSD tarafından kontrol edilen bölge çok fazla petrol kaynağı ve tarım için ekilebilir arazi içeriyor ve onlarla oradayız” ifadelerini kullandı.

Rusya ve Türkiye, Eylül 2018’de İdlib’de göçmen dalgasına yol açmayacak şekilde, büyük bir askeri operasyon düzenlemeden bölgeyi Heyet Tahrir Şam’dan (HTŞ) temizlemek üzere anlaşmış, si-lahtan arındırılmış bir bölge oluşturulmuş ve buraya gözlem noktaları kurmuştu.

Ancak HTŞ’nin Ocak ayında hakimiyetini artırması sonrası Rusya ve Suriye rejiminin, sivil ö-lümlere de yol açan bölgeye yönelik bo-mbardımanı arttı.

ABD’nin DAİŞ’le Mücadele Özel Temsilcisi James Jeffrey ve Suriye Özel Temsilcisi Joel Rayburn, Salı günü (bugün) Suriye’deki son durumu görüşmek üzere Ankara’ya bir ziyarette bulunacak.

Kontrol Edin

El Nusra İdlib’in güneyinde Suriye ordusunu hedef aldı

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre Fetih el Şam’a bağlı birlikler İdlib’in güneyindeki hükümete …