Anasayfa / Dünya / ABD, Türkiye’yi Fırat’ın doğusu konusunda uyardı

ABD, Türkiye’yi Fırat’ın doğusu konusunda uyardı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna sal-dırı düzenlemesinin “yı-kıcı” sonuçları olacağı konusunda uyardı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla bir araya gelmesinin ardından ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Pompeo’nun bölgeyle ilgili hâlihazırda süren müzakereleri destekleme açıklamasında bulunduğu fakat Türkiye’nin tek taraflı askeri müdahalesi konusunda uyardığı vurgulandı.

NATO’nun 70. yıl kutlamaları nedeniyle Washington’da bulunan Çavuşoğlu, Amerikalı mevkidaşı ile buluşmadan önce konuşma yaptığı bir forumda ABD’nin Suriye konusunda net bir politikası olup olmadığı yönündeki bir soruya “Hayır ve sorunun kaynağı da bu” cevabını vermişti.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Pompeo’nun Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi alma planının iptali konusunda da bastırdığı vurgulandı.

S-400 sistemi nedeniyle ABD pazartesi günü Türkiye’nin F-35 üretim programındaki yerini askıya almıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı açıklamasına Ankara’dan yanıt

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo arasındaki görüşmenin ardından ABD Dışişleri Bakanlığınca yapılan açıklamaya ilişkin, “Söz konusu görüşmeden önce kaleme alındığı aşikar olan açıklamanın görüşmenin içeriğini yansıtmadığı gibi, görüşmede gündeme dahi gelmeyen hususlara yer verdiği görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

Aksoy, şunları kaydetti:

“Görüşmeye ilişkin olarak ABD Dışişleri Bakanlığınca yapılan ve söz konusu görüşmeden önce kaleme alındığı aşikar olan açıklamanın görüşmenin içeriğini yansıtmadığı gibi görüşmede gündeme dahi gelmeyen hususlara yer verdiği görülmektedir. Daha önce yapılan görüşmelerde de benzer sorunlarla karşılaşılmış olup, bu gibi açıklamaların daha özenli olarak yapılması ve özellikle görüşmede yer almayan hususlara yer verilmemesi, aramızdaki müttefiklik ilişkilerinin doğal bir gereğidir.”

Kontrol Edin

ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, Rojavalı Kürtler ile ABD’li …