Anasayfa / Dünya / ABD’li senatörlerden Türkiye karşıtı yasa tasarısı

ABD’li senatörlerden Türkiye karşıtı yasa tasarısı

ABD’li senatörler, F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye teslim edilmemesi için bir yasa tasarısı hazırladı.

Yasa tasarısını hazırlayan dört isim arasında yer alan Demokrat Partili senatör Jeanne Shaheen, “Rusya’nın NATO üyesi bir ülke olan Türkiye’de ABD uçaklarına ve teknolojisine erişim sağlaması olasılığı, ciddi bir ulusal ve küresel güvenlik riskidir” şeklinde konuştu.

Türkiye, ABD’den şimdiye dek iki F-35 uçağı almış ancak uçakların eğitim amacıyla Kasım ayına kadar ABD’de kalması planlanmıştı.

ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “Türkiye’yi F-35 programında istiyoruz ama Patriot alması lazım” demişti.

ABD’li yetkililer, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemine karşı çıkmış, bu füze savunma sisteminin NATO sistemine entregre olamayacağını ve Rus sisteminin Türkiye’de konuşlu Amerikan silah sistemlerinin güvenliğini olumsuz etkileyeceğini savunmuştu.

F-35 SORUNU

Reuters’a konuşan üst düzey Amerikalı yetkililer, henüz net bir karar alınmamakla beraber Washington’ın F-35’lerin Türkiye’ye verilmesi sürecini durdurmayı gözden geçirdiğini söylemişti.

Geçtiğimiz hafta Reuters, ABD tarafının ‘bir dönüm noktasına yaklaştığını’ ve böyle bir adım atılmasının, ‘Türkiye’nin gelişmiş F-35 uçakları ile Rus S-400 hava savunma sistemlerine aynı anda sahip olamayacağına dair bugüne dek verilen en güçlü sinyal olacağı’ yorumunu yapmıştı.

Türkiye, Amerikan savaş jeti F-35’lerin üretiminde önemli bir rol oynuyor.

Aralarında TAI, ASELSAN, Havelsan gibi firmalarının yer aldığı yedi şirket, uçağın gövdesinden motoruna kadar 19 noktasında yer alan çok sayıda parçayı üretiyor.

Öte yandan, ilk F-35 savaş uçaklarının ise 21 Haziran’da bir törenle Türkiye’ye teslim edilmesi öngörülüyor.

S-400 ANLAŞMASI

Rusya ile Türkiye, Aralık 2017’de S-400 füze savunma sistemi satışı için anlaşma imzalamıştı.

S-400 füzelerinin bu yılın sonuna kadar teslim edilmesi bekleniyor.

Ancak başta ABD olmak üzere bazı NATO ülkeleri Türkiye’ye tepkili.

Aralık ayında ise Pentagon’a bağlı Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, Türkiye’ye 3,5 milyar dolar değerindeki Patriot hava ve füze savunma sisteminin satışını onaylamıştı.

Rusya’dan S-400 alımı için 2,5 milyar dolarlık anlaşması uyarınca dört S-400 bataryasının teslimatı bu yıl başlayacak.

Kaynak: K24

Kontrol Edin

ABD’de Ortadoğu istifası

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Ortadoğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt’ın görevinden ayrıldığını açıkladı. Donald Trump, …