Anasayfa / Dünya / ABD’nin ilave asker sevkiyatının detayları ortaya çıktı

ABD’nin ilave asker sevkiyatının detayları ortaya çıktı

ABD Genelkurmay Başkanlığı Kurmay Direktörü Koramiral Michael Gilday, İran’a karşı bölgeye sevk edilecek ek askeri unsurun, keşif amaçlı insanlı ve insansız hava araçları, 4 Patriot bataryasından oluşan bir Patriot taburu, kuvvet koruma önlemlerini geliştirmek üzere bir mühendis birliği ve bir sa-vaş uçağı filosundan oluştuğunu açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ortadoğu’ya ilave bin 500 asker gönderilmesini onaylamasından sonra Koramiral Gilday ve Uluslararası Güvenlikten Sorumlu Savunma Bakanlığı Müsteşar Vekili Katie Wheelbarger Pentagon’da ortak basın toplantısı düzenledi.

İlave kuvvetin ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth F. McKenzie tarafından talep edildiğini ve gelecek hafta itibariyle bölgeye sevk edilmiş olacağını belirten Koramiral Gilday, şöyle devam etti:

Kenneth F. McKenzie

“Bu unsurlar, İran’ın seyir fü-zeleri, insansız hava araçları ve uçakları konusunda istihbarat toplamak için insanlı ve insansız hava araçları, fü-ze teh-ditlerine karşı savunma için bir Patriot taburu, kuvvet koruma önlemlerini geliştirmek üzere bir mühendis birliği ve teh-ditlere karşılık verme seçeneklerimiz için daha derinlikli caydırıcılık sağlaması için bir sa-vaş uçağı filosundan oluşuyor. Tüm bunlar yaklaşık bin 500 asker demek oluyor.”

ABD’nin geçen haftalarda bölgeye bir Patriot bataryasını gönderdiğini hatırlatan Koramiral, bölgede görev süresi dolan 4 Patriot bataryasından oluşan Patriot taburunun ise görev süresinin uzatıldığını kaydetti.

Gönderilecek asker sayısına ilişkin ise Koramiral Gilday, “Bunların 600’ü zaten bölgedeki Patriot taburuna bağlı askerlerden oluşacak, bunların görevleri uzatılacak. Dolayısıyla yeni gönderilen asker sayısı binin altında” ifadelerini kullandı.

‘İRAN’A ÜÇÜNCÜ BİR ÜLKE ÜZERİNDEN MESAJ GÖNDERDİK’

Geçen haftalarda körfezde yakıt tankerlerine ve Suudi Arabistan’daki petrol boru hatlarına yapılan sal-dırıların bizzat İran Devrim Muhafızları’nca gerçekleştirildiğini öne süren Koramiral Gilday, geçen hafta Irak’ın Bağdat kentine yönelik roket sal-dırısının da İran destekli güçlerce yapıldığını iddia etti.

İran’ın halen aktif olarak sal-dırı hazırlığında olduğunu savunan Gilday, bölgeye yapılan sevkiyata ilişkin, “İran’ın mesajımızı aldığını umuyoruz” diye konuştu.

3 Mayıs’ta İran’ın sal-dırı hazırlığında olduğuna dair istihbarat aldıklarında İran’a üçüncü bir ülke üzerinden ulaştıklarını ve söz konusu hazırlıkları gördüklerini ilettiklerini ifade eden Koramiral Gilday, “Elimizdeki istihbaratı kamuya açamayacağız ama İran’ın son zamanlardaki davranışları, sorunlu, gerginliği arttırıcı ve ABD kuvvetleri ve menfaatleri ile bölgedeki müttefikleri açısından teh-likelidir” değerlendirmesinde bulundu.

Patrick Shanahan

ABD’li amiral, “İran’ın mesajı aldığını teyit ettikten sonra, uçak gemisi grubunun yönünü değiştirdik. Bölgeye bom-bardıman uçakları ve Partiot bataryasını sevk ettik. Bunu da kamuya açık bir şekilde ilan ettik. Böylece bir şeyleri pro-voke etmeye çalışmadığımızı, sadece İran’ın bizi teh-dit ettiğine dair işaretlere yanıt verdiğimizi ortaya koyduk” diye konuştu.

Gazetecilerin, İran tehditlerine yönelik kanıt talebini gizlilik kurallarını öne sürerek geçiştiren Koramiral, ellerindeki istihbarata güvenlerinin tam olduğunu savundu.

Toplantıda değerlendirmelerde bulunan Wheelbarger ise bölgeye yapılan sevkiyatın ABD’nin bölgedeki üslerinin ve askerlerinin güvenliğini arttırmaya, pozisyonunu güçlendirmeye ve ek keşif ve istihbarat kabiliyetini yükseltmeye yönelik olduğuna işaret etti.

Wheelbarger, “İran’a yönelik politikamız değişmedi. Başkan (Donald Trump) ve Bakanın (Patrick Shanahan) açık bir şekilde ifade ettiği üzere İran ile bir ça-tışma peşinde değiliz. Gönderilen bu ek kuv-veti çatışmayı teşvik eden bir adım olarak değil, daha çok savunma amaçlı olarak görüyoruz” diye konuştu.

ABD’nin İran’a yönelik baskı kampanyasını devam ettirdiğine işaret eden Wheelbarger, İran’ı müzakere masasına çekmeye çalıştıklarını kaydetti.

‘DURUMA GÖRE EK UNSUR GÖNDERME MÜMKÜN’

Gönderilecek askerlerin ilk sevkiyat olduğu ve bunun devamının gelip gelmeyeceğine ilişkin bir soruya yanıt veren Wheelbarger, “Bu sevkiyat spesifik bir teh-dide karşı yapılıyor. Belirtilen sayı ve kabiliyetleri söz konusu teh-ditlere karşı koymak için gerekli olduğunu değerlendirdiğimiz bir şeydir. Tabii ki teh-ditleri ve kuvvetlerimizin ihtiyaçlarını takip etmeye devam edeceğiz. Onların güvenliği için ek unsur ve kabiliyet gerekirse o zaman değerlendiririz” dedi.

Wheelbarger, bölgeye gönderilen askerlerin nerede konuşlandırılacağına dair bilgi vermezken, “Bu askerler Irak ve Suriye’ye sevk edilmeyecek” ifadelerini kullanması dikkati çekti.

ABD’nin Ortadoğu’da toplam 70 bin askeri bulunuyor. ABD, iki hafta önce İran’dan gelebilecek teh-ditlere karşı tedbir amacıyla USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Ta-arruz Grubu ile nükleer kapasiteli 4 adet B-52 bom-bardıman uçağından oluşan Bom-bardıman Görev Gücü’nü Basra Körfezi’ne sevk etmişti.

Kontrol Edin

İngiltere’den Rojava’da yeni girişim

İngiltere Dışişleri Bakanlığından bir heyetin Demokratik Toplum Partisi (PYD) ve Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) …