Anasayfa / Dünya / Almanya’da 2 Kürt yayınevi kapatıldı

Almanya’da 2 Kürt yayınevi kapatıldı

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Almanya’da faaliyet gösteren iki yayın kuruluşunu PKK’ye bağlı oldukları gerekçesiyle yasakladığını duyurdu.

Almanya’da faaliyet gösteren iki yayınevi PKK’nin “yan kuruluşu” oldukları gerekçesiyle kapatıldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 1993 yılından beri “terör örgütü” sayılan PKK’ye bağlı olarak faaliyet gösterdiği gerekçesiyle “Mezopotamien Verlag und Vertrieb GmbH” ve “MIR Multimedia GmbH” adlı kuruluşların kapısına kilit vurularak, lağvedildiği belirtildi.

Açıklamada, yapılan aramalarda yayınevlerinin “sadece PKK’nin organizasyon yapısının devamlılığına hizmet ettiği” şüphesinin güçlendiği belirtildi.

“Yayınevi faaliyeti paravanı altında yapılan tüm ticari faaliyetler sadece PKK’ya yaramaktadır” denilen açıklamada, örgütün Almanya ve Avrupa’daki faaliyet imkânlarının kalıcı biçimde güçlendiği” ve “PKK yasağının etkilerinin sistematik bir biçimde zayıflatıldığı” kaydedildi.

PKK’nin Almanya’daki taraftar sayısı 14 bin 500’ü bulduğu ve ülkedeki “en kalabalık radikal yabancı örgüt” sayılıyor.

Bakanlık ayrıca, örgütün Almanya’yı çekilme, finansman ve militan devşirme yeri olarak kullandığını belirtti.

Federal Savcılık, şimdiye kadar PKK ile bağlantılı 180 soruşturma açtığı, 90’dan fazla kişi PKK ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle mahkeme tarafından cezalandırıldı ifade edildi.

Horst Seehofer “PKK’nin Almanya’da yasaklanmış olmasına rağmen faaliyetlerini sürdürmesi nedeniyle örgüte haddinin bildirilmesi ve yasal düzenin geçerli kılınması gerekmektedir” dedi.

Almanya İçişleri Bakanlığı, 11 yıl önce ROJ TV’yi PKK’nin organizasyon yapısına bağlı faaliyet gösterdiği gerekçesiyle yasaklamıştı.

Kaynak: DW

Kontrol Edin

Trump’a büyük şok: Görevinden azledilebilir

ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump’ın görevinden azledilmesini hedefleyen bir yasa tasarısını oyluyor. Trump’ın azledilmesine …