Anasayfa / Dünya / Almanya’da Kürtçe seçim afişleri

Almanya’da Kürtçe seçim afişleri

Avrupa’daki siyasi partilerin 23-26 Mayıs tarihlerinde yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri için kampanyaları devam ederken, Almanya Marksist Leninist Partisi (MLPD), ikinci kez Kürtçe sloganlarla seçmenlerden oy istiyor.

23-26 Mayıs tarihlerinde yapılacak AP seçimleri için siyasi partilerin seçim kampanyaları tüm hızıyla devam ediyor.

MLPD seçimlere katılan ve doğrudan Marksist olduğunu belirten partilerden biri ve Almanya’da yaşayan Kürtlerle bazı sol çevreler tarafından da destekleniyor.

MLPD de Kürtler ve diğer mültecilere yönelik özel seçim kampanyaları yürütürken, Kürtçe ve diğer dillerle sloganlar hazırlıyor. Bundan dolayı Almanya sokaklarında “Azadî bo Kurdistan” (Kürdistan’a özgürlük) afişlerini görmek mümkün.

K24’e konuşan MLPD Sözcüsü Peter Weispfenning, Kürtçe sloganla ilgili, “Bu sloganı Almanya seçimlerinde de kullanmıştık. Azadî bo Kurdistan (Kürdistan için özgürlük). Talebimiz bu” dedi.

Kürtler için özgürük taleplerinin sadece sloganlarda kalmasını istemediklerini belirten Peter Weispfenning, “Bazı partiler gibi, Kürtlere bazen suçlamalarda bulunmuyoruz. Biz Kürtlere yardım etmeyi bir görev olarak görüyoruz. Çünkü kahraman Kürtler özgürlük istiyor. Böylece tüm ezilen uluslara yardım etmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

MLPD’nin birçok Kürt üye ve AP seçimleri için adayları var.

K24’e konuşan MLPD’li siyasetçi Erhan Aktürk, “Uzun bir zamandır MLPD Almanya’da aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Bundan dolayı Kürtler, Aleviler ve diğer birçok ezilen toplum ve halk, MLPD’de yer alıyor” dedi.

MLPD’nin Almanya ve Avrupa’daki Kürtlerin sorunlaırnı dile getirdiğini belirten Erhan Aktürk, “Bu parti şimdiye kadar gayet iyi çalışmalar yaptı ve sorunları gündeme getirdi. Dil, kültür, eğitim ve daha birçok önemli meseleyi gündeme getirdi. Bu konular programımızda var” şeklinde konuştu.

MLPD, Almanya’daki anti-revizyonist ve Marsist-Leninist bir çizgiye sahip. 1982’de Almanya Komünist İşçiler Sendikası üyeleri tarafından kuruldu. MLPD’nin listesindeki 20 aday AP’ye girmek için yarışıyor.

Kaynak: K24

Kontrol Edin

Avrupa Konseyi’nden belediye başkanlarının görevden alınmasına ilişkin ilk açıklama

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyım atanmasına ilişkin …