Anasayfa / Dünya / Amerikan basınından İncirlik iddiası

Amerikan basınından İncirlik iddiası

Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerinin Türkiye’ye teslimatının başlamasının ardından Washington’ın atacağı olası adımlar merak edilirken, Amerikalı bir yetkili İncirlik konusunda Ankara’dan gelebilecek bir teh-didin denklemi değiştireceğini söyledi. Yetkili, İncirlik’in ABD için kilit bir rol oynadığına dikkat çekti.

Amerikan dış politika dergisi Foreign Policy dergisi, S-400 krizinde ABD Başkanı Donald Trump’ın tavrının hâlâ net olarak öngörülemediğine ilişkin bir haber yayımladı. Haberde bir dizi yetkilinin görüşlerine yer verilirken, ismi açıklanmayan bir Amerikan Dışişleri sözcüsü dergiye, Washington’ın pozisyonunun net olduğunu, Türkiye’nin S-400 alması halinde F-35 programı ile ilişkisinin askıya alınıp yaptırımlara tabi tutulacağını söyledi. Ancak yine ismi verilmeyen bir diğer yetkili, Türkiye’nin İncirlik teh-didini masaya sürmesi halinde bu durumun değişebileceği yorumu yaptı.

Foreign Policy’nin haberinde, “Amerikan yönetiminden bir yetkili, Türkiye’nin Ortadoğu’da savaşan ABD güçleri için kilit bir hava üssü olan ve aynı zamanda onlarca Amerikan nükleer si-lahına ev sahipliği yapan İncirlik’e erişimi engelleme teh-didini öne sürmesi halinde, bu durumun değişebileceğini söyledi” ifadeleri yer aldı. Aynı yetkilinin, “Erdoğan Trump’ı her şeye ikna edebileceğini sanıyor. Ulusal güvenlik yapısının geriye kalanı ise topyekûn yaptırımlar için bas-tıracaktır” sözleri dikkat çekti.

Haber sonu videosu: İncirlik hakkında bilmeniz gereken 6 husus

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …