Anasayfa / Dünya / BM’den Demokratik Suriye Güçleri açıklaması

BM’den Demokratik Suriye Güçleri açıklaması

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, Suriye’deki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunurken, HSD ile ilgili de mesajlar verdi.

Şarku’l Avsat’a konuşan Pedersen, Demokratik Suriye Güçleri’nin (HSD), Suriye’nin kuzeydoğusunda önemli bir güç olduğunu ifade ederek, HSD’nin siyasi olarak üstlendiği rolünün tartışılmaya devam edilmesi gereken bir konu olduğunu söyledi.

Suriye’deki yeni anayasa çalışmalarına değinen Pedersen, şunları söyledi:

“Suriye Anayasa Komisyonu’nun ve çalışma ilkelerinin oluşturulmasına yönelik çalışmalar devam ediyor ve komitenin 150 üyesinin korunması gerekiyor. Kapsamlı bir yaklaşımın; kural ve anayasa, BM’nin denetiminde seçimler, güvenlik ve terörle mücadele gibi 4 noktanın içermesi gerekiyor. 2254 sayılı karar uyarınca benim görevim, BM himayesinde yürütülen seçimler ve anayasa reformu üzerinde çalışmaktır. Ancak müzakerelerin sonucuyla ilgili karar vermemem gerekiyor. Bu Suriye egemenliğinin vereceği bir karardır. Aralarındaki ilişkilerin geliştirilmesi, tarafların bir araya gelmesi ve asli müzakerelerin başlatılması için hükümet ve muhalefet ile çalışmam gerektiği 2254 sayılı kararda açık bir şekilde ifade ediliyor.”

Pedersen, “2254 sayılı karar gereğince bana tevdi edilen vazife açık. Devlet Başkanı Beşar Esad liderliğindeki hükümet ile muamelelerde bulunuyorum. BM, muhalefette ve hükümette kimlerin bulunacağına ve Suriye devlet başkanının kim olacağına karar vermiyor. Bu bir Suriye meselesidir” dedi.

“HSD’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda önemli bir oyuncu” olduğunu ifade eden Pedersen, “HSD’nin siyasi rolü, tartışmaya devam etmemiz gereken bir konu” dedi.

Pedersen, DAİŞ teh-likesinin halen devam ettiğini kaydederek, “DAİŞ’in coğrafi bakımdan hezimete uğratılması oldukça yakın. Fakat hepimiz biliyoruz ki bu, DAİŞ’in nihai olarak son bulacağı anlamına gelmiyor. Suriye’deki ça-tışmalar hususunda adil ve kapsamlı bir çözüme ulaşmanın, DAİŞ’in ve kor-kunç fikirlerinin geri dönüşünün önlenmesine katkıda bulunacağı konusunda şüphe yok” şeklinde konuştu.

Kontrol Edin

Peşmergeden IŞİD operasyonu

Peşmerge Güçleri’nin Kürdistan Bölgesi’nin Germiyan bölgesindeki Kifrî ilçesinde düzenlediği operasyonda 3 IŞİD üyesi ö-ldürüldü. BasNews’e …