Anasayfa / Dünya / Fransa’dan Türkiye’yi kızdıracak Kıbrıs atağı

Fransa’dan Türkiye’yi kızdıracak Kıbrıs atağı

Doğu Akdeniz doğalgazı konusunda Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs arasında bir anlaşmanın imzalanmasının ardından Fransa’dan çok konuşulacak bir hamle geldi. Fransa’nın, Kıbrıs’ta kalıcı olacak şekilde savaş gemilerinin bulunması için adımlar attığı belirtildi.

Rum Politis gazetesinin, “Larnaka’ya Fransız donanma istasyonu” manşetiyle verdiği habere göre; Fransa ile Güney Kıbrıs, özellikle savunma alanında ilişkilerin derinleştirilmesini istiyor. Bu yöndeki çalışmaların Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Kasım ayında adaya yapacağı ziyaret öncesinde tamamlanacağı belirtildi.

Habere göre Fransa, Rumlardan Larnaka Limanı’nda savaş gemilerinin bulunmasını istedi. Buna göre, Fransız deniz filosu Larnaka’da kalıcı olacak. Burada oluşturulacak özel tesisler sadece Fransa’ya hizmet edecek. Deniz filosu operasyonel düzeyde hazır halde bekleyecek.

Dışişleri Bakanı Jean-yves Le Drian’ın geçen hafta Rum Kesimi’ne yaptığı ziyarette, tesisler konusunda sürecin hızlandırılmasına karar verildiği, Suriye, İran ve Lübnan’ın Fransa için önem arz ettiği ifade edildi. Rum medyasına konuşan Drian, ülkesinin, Doğu Akdeniz’de olası gerilim konusunda teyakkuzda olduğunu söyledi.

Politis’e göre, Fransa ile Rum yönetimi arasındaki yakınlaşma Ankara’ya da bir mesaj niteliği taşıyor. İsrail, Mısır ve Yunanistan ile doğalgaz adımları atan Rum yönetimi, bu gruba Fransa’yı da dahil etmek istiyor. Böylece, doğalgaz da tek taraflı atılacak adımlarda güçlü bir ittifak oluşturulmak isteniyor.

İngiltere’nin Kıbrıs’ta iki askeri üssü bulunuyor. Suriye ve Ortadoğu’daki hava harekatları buradan yapılıyor.

Kontrol Edin

Dedenin bir aylık bebeğe alkol vermesi, bebeğin hayatına mal oldu

Çin’in başkenti Pekin’de yaşanan olayda Huang ailesi, birinci ayını dolduran bebekleri için adet gereği yakınları …