Anasayfa / Dünya / İki Kürt kadın siyasetçi Avrupa Parlamentosu’na seçildi

İki Kürt kadın siyasetçi Avrupa Parlamentosu’na seçildi

 

Resmi olmayan sonuçlara göre, İsveç’te Sosyal Demokrat Parti sıra adayı Evin İncir ve Almanya’da Sol Parti adayı Özlem Alev Demir Avrupa Parlamentosu’na seçildi.

Beş yılda bir yapılan Avrupa Parlamentosu seçimleri 23 Mayıs ile 26 Mayıs tarihleri arasında Avrupa Briliği’ne üye 28 ülkede gerçekleştirildi. 751 üyenin belirlenmesi için gerçekleştirilen seçimlere katılım oranının yüzde 51 olduğu açıklandı.

Şu ana kadar kesin olmayan sonuçlara göre İsveç’te Sosyal Demokrat Parti’nin 5’inci sıra adayı Diyarbakırlı Evin İncir ve Almanya’da Sol Parti’nin 2’inci sıra adayı Malatyalı Özlem Alev Demirel parlamentoya girmeye hak kazandı.

İsveç’te Sosyal Demokrat Partisi adayı Evin İncir AP’ye seçildi

AP’de 20 sandalyesi bulunan İsveç’te de kazanan sosyal demokratlar oldu. Yüzde 23,6 oy alan Sosyal Demokrat Partisi’ni liberaller yüzde 16,8 ile takip etti.


1985 yılında Diyarbakır’da doğan Kürt siyasetçi Evin İncir, İsveç’te “gençlik liderlerinden biri” olarak tanınıyor. Dünya Enternasyonalist Gençliği üyeliği de yapan İncir Sosyal Demokrat Partisi’sinden 5’inci sırada seçimlere katılmıştı.

Seçimlerden önce Rûdaw’a konuşan ve partisinin Dışilişkiler Sorumlusu olan İncir, “Avrupa’da birçok Kürt dostu var. Fakat Kürt sorunu ve Kürtlerin yaşadıklarını tüm Avrupa’ya duyurmak ve bu halkın haklarını savunmak çin Avrupa Parlamentosu’nda Kürt bir adayın olması çok önemli” demişti.

Sosyal Demokrat Gençlik içerisinde çalıştığına dikkat çeken İncir, seçildiği taktirde Avrupa’da gençlerin yaşadığı sorunların yanı sıra mültecilerin durumu ve insan hakları gibi konularda çalışacağını belirtmişti.

Almanya’da Sol Parti liste başı Özlem Alev Demirel kazandı

Almanya’da Sol Parti’nin (Die Linke) liste başı adayı konumunda bulunan Özlem Alev Demirel de Avrupa Parlamentosu’na girmeye hak kazandı. Seçimlerde Alman Sol Parti’nin oy oranı yüzde 5,5 oldu.

1984 yılında Malatya’da doğan Özlem Alev Demirel, ailesi ile birlikte 1989 yılında Almanya’ya göç etti. Bonn’da siyasal bilgiler okuyan Demirel siyasete gazetecilik yaparak adım attı.

 

İnsan hakları ihlalleri ve ırkçılığa karşı mücadele yürütüyor ayrıca Türkiye’deki Kürtlerin yaşadığı sıkıntılara barışçıl çözüm üretilmesi için çalışmalar yürütüyor. Düsseldorf’ta yaşayan Özlem Alev Demirel evli ve iki çocuk annesi.

İlk Kürt vekil Feleknas Uca

Avrupa Parlamentosu’na seçilen ilk Kürt parlamenter şu an HDP milletvekili olan Feleknas Uca.

1976’da Almanya’da Aşağı Saksonya Eyaletinin Celle kentinde Ezidi Kürt ailenin bir kızı olarak dünyaya gelen Uca, 22 yaşındayken Almanya’daki Sosyalist Demokrat Parti’nin listesinden Avrupa Parlamentosu milletvekilliğine seçildi. 1999’dan 2009’a kadar bu görevi yürüttü.

1999-2004 yılları arasında Avrupa Parlamentosu Kültür, Eğitim, Medya ve Fırsat Eşitliği komitesinde yer aldı.

Kontrol Edin

Anneler AK Parti il binası önünde oturma eylemi başlattı

15 Temmuz darbe girişiminin ardından tu-tuklanan askeri okul öğrencilerinin anneleri AK Parti İstanbul il binası …