Anasayfa / Dünya / İngiltere Başbakanından açlık grevlerine ilişkin açıklama

İngiltere Başbakanından açlık grevlerine ilişkin açıklama

İngiltere Başbakanı Theresa May, ce-zaevlerinde sürdürülen açlık grevlerine ilişkin, “Türkiye devletini, sağlık hizmetlerine erişim de dahil açlık grevcilierinin haklarını savunmaya teşvik etmeye devam edeceğiz” dedi.

Birleşik Krallık Parlamentosu’nun dün gerçekleşen oturumunun gündemlerinden biri Türkiye ce-zaevlerinde ve dünyanın çeşitli ülkelerinde devam eden açlık grevi ve ö-lüm orucu eylemleri oldu.

Konuya ilişkin Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) resmi sitesinde yer alan açıklamaya göre, ilgili oturumda söz alan Gallerli Milletvekili Liz Saville Roberts, Başbakan Theresa May’e, Türkiye ve dünyanın farklı ülkelerinde sürdürülen açlık grevleri ile ilgli soru yöneltti.

Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May ise, Roberts’in sorusuna şu cevabı verdi:

Liz Saville Roberts

“Saygıdeğer Hanımefendi çok önemli bir sorunu dile getirmiştir. Bizler Türkiye’nin ce-zaevlerindeki tutsaklarla ilgili herhangi bir süreci adil, şeffaf ve hukukun üstünlüğüne tamamen saygılı olarak ele almasını kesinlikle bekliyoruz. Gerekli sağlık hizmetlerine erişimlerinin sağlanması da dahil. Ankara’daki büyükelçimiz bu büyük açlık grevi meselesini Türk yetkilileriyle görüştü. Ancak bizler açlık grevcilerinin durumunu takip etmeye ve Türkiye devletini, sağlık hizmetlerine erişim de dahil açlık grevcilierinin haklarını savunmaya teşvik etmeye devam edeceğiz. Hanımefendi Dışişleri Bakanlığımıza konuyla ilgili yazdıklarını belirtti, Dışişleri Bakanının konuyla ilgilenmesini talep edeceğim.”

Kontrol Edin

Pentagon’dan güvenli bölge açıklaması: Türkiye’yi önledik

ABD Genelkurmay Başkanlığı (Pentagon) Sözcüsü Sean Robertson, Türkiye’nin güvenli bölge hususunda Rojava topraklarına askeri mü-dahale …