Anasayfa / Dünya / Kanıt bulunamadı: Trump artık rahat

Kanıt bulunamadı: Trump artık rahat

Amerika Birleşik Devletleri’nde Özel Yetkili Savcı Robert Mueller’in 2016 başkanlık seçimiyle yürüttüğü uzun soruşturmanın raporunda, ABD Başkanı Donald Trump’ın Rusya ile gizli işbirliği içinde olduğuna dair bir kanıtın bulunmadığı belirtildi.

Ülkede 22 aydır devam eden soruşturma sonunda paylaşılan 448 sayfalık raporda, Trump’ın Haziran 2017’de, eski Beyaz Saray avukatı Don McGahn’ı aradığı ve Mueller’i görevden almaya çalıştığı ifade ediliyor.

Robert Mueller

Raporun açıklanması öncesi bir basın toplantısı düzenleyen ABD Adalet Bakanı William Barr, soruşturmasında, “ABD Başkanı Donald Trump veya onun seçim ekibi ile Ruslar arasında herhangi bir gizli iş birliği yapıldığına dair delil bulunmadığı” sonucuna ulaşıldığını açıkladı.

Barr, “Rus hükümeti başkanlık seçimlerimize müdahale etmeyi amaçladı ancak Mueller’ın raporuna göre, Ruslar Trump ya da onun seçim kampanyası ile herhangi bir gizli iş birliği sağlayamadı.” dedi.

Barr ayrıca Mueller’ın “Trump’ın adaleti engellemeye yönelik girişimlerde bulunduğu” şeklindeki yorumlarına katılmadığını, bu sürecin şeffaf ve hassas bir şekilde yürütüldüğünü ve Beyaz Saray’dan herhangi bir baskı görmediklerini ifade etti.

Raporu Kongreye gönderdi

Raporun kamuya açık versiyonunu Kongreye ileteceğini belirten Barr, Kongreye gönderildikten sonra raporun kopyasının Adalet Bakanlığının internet sitesinde de yayımlanacağını belirtti.

Barr’ın basın açıklamasından kısa bir süre sonra Mueller raporunun redakte edilmiş hali Adalet Bakanlığının internet sitesinde yayımlandı.

Trump: Oyun bitti ! Gizli iş birliği yok

Trump’ın Twitter hesabından “Game of Thrones” adlı Amerikan dizisine gönderme yaparak “Oyun bitti: Gizli iş birliği yok, adaleti engelleme yok.” şeklinde paylaşımda bulunması dikkati çekti.

Barr’ın basın toplantısından bir süre sonra Beyaz Saray’da konuyla ilgili olarak basın mensuplarına açıklamalar yapan Trump, “Bugün çok iyi bir gün geçiriyorum.” dedi.

Trump, “(Ruslarla) Hiçbir zaman gizli iş birliği yoktu. Bu hile başka bir başkanın başına gelmemeli.” ifadesini kullandı.

Trump, Özel Yetkili Savcı Robert Mueller’ın yürüttüğü Rusya soruşturmasını “darbe girişimi” olarak nitelendirmişti.

Demokratlar rapordan memnun değil

Demokratlar raporun yayımlanmadan önce Barr’ı, “Başkan Donald Trump lehine bir medya kampanyasına girişmekle” suçlamıştı.

Demokrat Partililer, Barr’ın açıklamasına ‘propaganda yayını’ eleştirisini getirip orjinal tam rapor üzerinden tekrar harekete geçme işareti verdi.

Kongre’nin alt kanadını oluşturan Temsilciler Meclisi’nin Adalet Komisyonu, Mueller’in en geç 23 Mayıs’a kadar gelip ifade vermesini talep etti.

Ne olmuştu?

Özel Savcı Mueller, yaklaşık 2 yıl süren Rusya soruşturması raporunu 22 Mart’ta Adalet Bakanı’na teslim etmiş, William Barr da ertesi gün Kongreye soruşturma sonuçlarıyla ilgili gönderdiği mektubunda, “Özel Yetkili Savcı’nın soruşturmasında, Trump kampanyasının veya onunla ilişkili herhangi bir kişi veya yetkilinin, 2016 başkanlık seçimlerini etkileme çabasında Rusya ile komplo veya iş birliği yaptığı tespit edilmemiştir.

Adalet Bakanlığının bulguları ABD Başkanı’nı tam ve kesin olarak aklıyor.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Kontrol Edin

ABD’de Ortadoğu istifası

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Ortadoğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt’ın görevinden ayrıldığını açıkladı. Donald Trump, …