Cumartesi , Nisan 20 2019
Anasayfa / Dünya / Mültecileri taşıyan bot battı: Onlarca mülteci hayatını kaybetti

Mültecileri taşıyan bot battı: Onlarca mülteci hayatını kaybetti

Avrupa ülkelerine ulaşmak isteyen mültecilerin yaşadığı trajediye bir yenisi daha eklendi. Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, Libya açıklarında mülteci taşıyan iki lastik botun batması sonucu 100’den fazla mültecinin öldüğünü açıkladı.

Örgüt, botların 1 Eylül’de yola çıktığını ancak patlayarak battığını duyurdu. Denizden kurtarılan 276 kişi, başkent Trablus’un güneydoğusundaki El Hums limanına getirildi.

Örgüt aralarında hamile kadınlar, çocuklar ve bebeklerin de bulunduğu bu kişilerin bir gözetim kampında tutulduğunu belirtti. BBC Türkçe’de yer alan habere göre; kurtulanlardan bazılarının zatürreye yakalandığı ve bazılarında da sızan yakıttan vücutlarında yanıklar oluştuğu haber veriliyor.

Öte yandan Uluslararası Göç Örgütü’ne göre bu yıl Akdeniz’i geçmeye çalışan 1500’den fazla kişinin boğularak öldü. Tekneleri batan daha fazla sayıda kişi kurtarıldı. Libya’dan insan kaçakçılara para ödeyerek teknelere doluşan mülteciler İtalya’ya buradan da diğer Avrupa ülkelerine gitmeye çalışıyor. İtalya, mülteci gemilerini artık limanlarına yanaştırmıyor.

 

Kontrol Edin

Silopi kayyumunun icraatları belediye binasına asıldı: Bakın neler var

Şırnak’ın Silopi Belediyesi’ni 73,1’lik oy oranıyla kazanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eşbaşkanları Süleyman Şavluk ve …