Anasayfa / Dünya / Pompeo Türkiye’yi ‘böldü’, Çavuşoğlu tepki gösterdi

Pompeo Türkiye’yi ‘böldü’, Çavuşoğlu tepki gösterdi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, “bölünmüş Türkiye” paylaşımına tepki gösteren Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Arkadaşlarımız hemen devreye girdiler. Teknik ama vahim bir hata” dedi.

Mike Pompeo, Venezuela’da Guadio’ya sahip çıkan ülkelerin haritasını dün Twitter hesabında paylaştı. Renksiz olarak işaretlenen ülkelerin arasında Türkiye, ikiye ayrılmış bir şekilde yer almıştı.

Çavuşoğlu, başta IŞİD Karşıtı Koalisyon Dışişleri Bakanları Toplantısı olmak üzere ABD başkenti Washington’daki temaslarının ardından basın toplantısı düzenledi.

Pompoe’nun Venezuela konusunda ABD’ye destek veren ülkeleri gösteren dünya haritasında Türkiye’nin ikiye bölündüğüne ilişkin bir soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, öğle yemeğine Pompeo ile yan yana oturduklarını ve bu konu dahil birçok konuyu ele aldıklarını söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:

“Bahsettiğiniz o haritada sadece Türkiye ile ilgili değil başka ülkelerle ilgili de çok ciddi hatalar yapılmış. Dışişleri Bakanlığı bize yazılı bir şekilde geri dönerek o haritadaki diğer ülkelerle ilgili hataları bildirmişler. Tabii ki biz bu haritayı görünce tepki gösterdik arkadaşlarımız hemen devreye girdiler.”

Kontrol Edin

Trump’a büyük şok: Görevinden azledilebilir

ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump’ın görevinden azledilmesini hedefleyen bir yasa tasarısını oyluyor. Trump’ın azledilmesine …