Anasayfa / Dünya / Rojavalı siyasetçi, Trump’ın rakibiyle kol kola

Rojavalı siyasetçi, Trump’ın rakibiyle kol kola

Kongre’deki Birliğin Durumu konuşmasına, Demokrat Parti’nin başkan aday adayı Tulsi Gabbard’ın davetiyle Rojavalı Kürt liderlerden İlham Ahmed de katıldı. Türkiye’de 2 yıl hapis yattıktan sonra ekimde serbest bırakılan rahip Andrew Brunson da katılımcılar arasındaydı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın federal hükümetin açılmasının ardından nihayet Kongre’de yapabildiği Birliğin Durumu (SOTU) konuşması dışardan davet edilen isimlerle de dikkatleri üzerinde topladı. İçlerinde özellikle Türkiye’yi ilgilendiren isimler vardı.

2 YIL ÖNCE ESAD’LA GÖRÜŞÜP MÜESSES NİZAMA MEYDAN OKUDU

2020’deki başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi Partili Trump’a karşı yarışacak Demokrat Parti adayı olmak için adaylığını açıklamış olan Tulsi Gabbard, 2 yıl önce Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la görüşmüş olması, Esad yönetimine atfedilen kimyasal silah suçlamalarını sorgulaması, ABD’nin Suriye’ye müdahalesine ve genelde Amerikan müdahaleciliğine karşı çıkmasıyla tanınıyor.

GABBARD: AHMED BARIŞ SAVUNUCUSU

Demokrat Parti’nin Hawaii milletvekili, YPG’nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’nin (HSD) siyasi kanadı Demokratik Suriye Meclisi’nin (MSD) Eşbaşkanı İlham Ahmed’i SOTU’da misafir edeceğini duyurdu. Kadın başkan aday adayı, Rojavalı Kürt liderden ‘Suriye’de IŞİD’e karşı mücadelenin liderlerinden biri ve barışın güçlü bir savunucusu’ diye söz etti.

Gabbard, şu ifadeleri de kullandı:

“Suriye’den birliklerimizi çabuk ve sorumlu şekilde geri getirmeliyiz. Başkan Trump’ın açıkladığı Suriye’den alelacele çekilme, Kürtleri, sürekli kendilerine saldırmakla ve onların uzun zamandır kontrol ettiği toprakları işgal etmekle tehdit eden Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katliamı karşısında korunmasız bırakabilir.”

MSD EŞBAŞKANI, İKİ HAFTADIR WASHINGTON’DA

​Trump’ın Suriye’den çekilme ve HSD’nin kontrolündeki topraklar dahil Türkiye-Suriye sınırında güvenli bölge kurma planlarıyla ilgili iki haftadır Washington’da temaslarda bulunan İlham Ahmed’in geçen hafta Washington’daki International Hotel’de Trump’la karşılaşıp ayaküstü sohbet etmesi ve kendisinden sözler alması, medyada geniş yer bulmuştu.

‘TUHAF BİR İKİLİ’

Ardından MSD Eşbaşkanı, SOTU’da hazır bulundu, ama bunu ABD Başkanı’nın olası rakibinin davetiyle yaptı. Dolayısıyla medyada Tulsi Gabard ile İlham Ahmed’in ‘tuhaf bir ikili’ oluşturduğuna dair yorumlar da yapıldı.

BRUNSON DA ‘ARTI BİR’

ABD’de Kongre üyeleri, başkanların Ulusa Sesleniş konuşmalarına yanlarında bir kişiyi daha götürebiliyor. Kongre üyeleri, yanlarında götürecekleri ‘artı 1’ olarak genellikle dikkat çekmek istedikleri siyasi konuları gündemde tutmalarını sağlayacak kişileri seçiyor.

Bu bağlamda, Türkiye’de iki yıl tutuklu yargılanması Ankara ile Washington arasındaki en büyük krize vesile olan Evanjelik rahip Andrew Brunson da SOTU’da hazır bulundu. Evanjelik kimliğiyle tanınan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in serbest bırakılması için ağırlığını koymuş olduğu Brunson Trump’ın konuşmasına, memleketi Kuzey Carolina’yı temsil eden Cumhuriyetçi Senatör Thom Tillis’in davetiyle katıldı.

Kaynak: Sputnik

Kontrol Edin

Rusya’dan, AB’nin Türkiye yaptırımlarına ilişkin flaş açıklama

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye Doğu Akdeniz’deki keşif sondaj çalışmalarından …