Anasayfa / Dünya / Rojava’nın çağrısı sonucu İsveç’ten ilk girişim

Rojava’nın çağrısı sonucu İsveç’ten ilk girişim

Babası IŞİD’li 7 İsveçli çocuk, Rojava’nın Semalka Sınır Kapısı’ndan, Kürdistan Bölgesi’ndeki İsveçli yetkililere teslim edildi. Çocuklar başkent Erbil’de büyükanne ve büyükbabalarına teslim edildi.

Kürdistan Bölgesi sınırında İsveçli yetkililere teslim edilen 7 çocuğun ebeveyinleri, IŞİD’li ve Suriye’nin kuzeyindeki Bağoz kasabasındaki savaşta hayatını kaybettiği belirtildi.

Rûdaw’ın haberine göre, Rojava Özerk Yönetimi bu akşama doğru 7 İsveç uyruklu çocuğun Semalka Sınır Kapısı’nda Kürdistan Bölgesi’ndeki İsveçli yetkililere teslim edildi.

Söz konusu çocukların büyükanne ve büyükbabalarının, onları almak için Kürdistan Bölgesi’ne geldiği belirtildi.

Kaynak, “1 bucuk ile 7 yaş arasındaki çocuklar, Erbil’e doğru gönderildi. Çocukların Erbil’de yakınlarına kavuşturuldu. Bu çocuklardan 4’ü İsveç doğumlu. Diğer 3 çocukta IŞİD’in kontorlündeki bölgelerde doğdu” dedi.

Babaları İsveçli ve anneleri Norveçli olan 7 çocuğun ebeveyinleri Bağoz’daki operasyonda ö-ldürüldü.

İsveç Başsavcılığı çocuklarının babasının Michael Skramo adlı IŞİD mensubunun olduğunu açıkladı.

HSD’ye yakın medyada yer alan haberde ise, İsveç’ten bir heyetin Suriye’de ö-ldürülen IŞİD’lilerin 7 çocuğunu almak üzere Semalka Sınır Kapısı üzerinden Rojava’ya geçtiği belirtildi.

Heyetin, Kuzey ve Doğu Suriye Dış İlişkiler Müdür Yardımcısı Sena Deham ve Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Komitesi yöneticilerinden Ruken Mele İbrahim tarafından karşılandığı ve toplantıda iade işlemlerin görüşüldüğü kaydedildi.

Kontrol Edin

ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, Rojavalı Kürtler ile ABD’li …