Anasayfa / Dünya / Rusya kabul etti: Rus askerleri Venezüella’da

Rusya kabul etti: Rus askerleri Venezüella’da

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Venezüella’ya giden Rus askeri uzmanların, iki ülke arasındaki askeri-teknik işbirliğine yönelik anlaşma doğrultusunda burada bulunduklarını bildirdi.

Zaharova, askeri personel ve kargo taşıyan 2 Rus uçağının Venezüella’ya varmasının ardından, Amerikan Devletleri Örgütü (ADÖ) Genel Sekreterliği tarafından yapılan eleştiriyi yanıtladı.

ADÖ Genel Sekreterliğinden yapılan eleştirilerin “sürpriz” olmadığını belirten Zaharova, “Rusya’yı Venezüella’ya askeri müdahaleyle su-çlayan ADÖ’nün yaptığı açıklamayı tamamen siyasi olarak görüyoruz” dedi.

Rusya’nın, Venezüella anayasasına bağlı kalarak bu ülkeyle işbirliğini geliştirdiğini savunan Zaharova, “Rus askeri uzmanlar, Mayıs 2001’de Rusya ve Venezüella hükümetleri arasında imzalanan askeri-teknik işbirliği anlaşması doğrultusunda Venezüella’da bulunuyorlar” diye konuştu.

Bir süre önce Venezüella medyasında yer alan haberlerde, yaklaşık 100 asker ve 35 tonluk tıbbı gereç taşıyan 2 Rus kargo uçağının Venezüella’ya vardığı belirtilmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile dün telefonda görüşen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rusya’ya “Venezüella’ya daha fazla askeri personel göndermemesi” çağrısı yapmıştı.

Kontrol Edin

İngiltere’den Rojava’da yeni girişim

İngiltere Dışişleri Bakanlığından bir heyetin Demokratik Toplum Partisi (PYD) ve Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) …