Anasayfa / Dünya / Sudan’da ordu yönetime el koydu

Sudan’da ordu yönetime el koydu

Darbe hareketliliğinin yaşandığı Sudan’da Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir istifa ettiğini açıkladı. Sudan Savunma Bakanı Avad bin Avf’, istifa haberinden bir kaç saat sonra yaptığı açıklamada yönetime el konulduğunu ve el-Beşir’in güvenli bir yerde tu-tuklandığını duyurdu.

Sudan Ordusu Ömer el Beşir’in tu-tuklandığını, 2 yıllık bir geçiş döneminin başladığını ve üç aylık olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı. Bakan ayrıca, anayasa çalışmalarının askıya alındığını, Başbakanlık, Meclis ve eyalet yönetimlerinin de feshedildiğini açıkladı.

Ömer El Beşir

Günün erken saatlerinde Sudan’da ordu, devlet televizyonu binasını kuşatmıştı. Sudan devlet televizyonu tarafından, ordunun kısa süre içerisinde önemli bir açıklama yapacağını bildirilmişti.

Ancak bu açıklamadan hemen önce Cumhurbaşkanı el-Beşir görevini bıraktığını açıkladı. Devlet kaynakları ülkede geçiş konseyi kurulması için çalışma başlattığını duyurdu.

Sudan genelinde 1 ay boyunca saat 19.00’dan sonra sokağa çıkma yasağı getirildi.

Öte yandan Sudan’da siyasi kaynaklar, askerlerin iktidardaki Ulusal Kongre Partisi liderlerini gözaltına almaya başladığını belirtti.

Uluslararası Hartum havaalanında ise uçuşlar durduruldu. Havaalanında sadece inişlere izin veriliyor.

Sudanlı aktivistler Savunma Bakanı Avad bin Avf’a karşı gösterilerin devam edilmesi çağrısında bulundu.

Kontrol Edin

ABD’de Ortadoğu istifası

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Ortadoğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt’ın görevinden ayrıldığını açıkladı. Donald Trump, …