Anasayfa / Dünya / Trump’tan Türkiye’yi kızdıracak sözler

Trump’tan Türkiye’yi kızdıracak sözler

ABD Başkanı Donald Trump, Rahip Brunson olayına ilişkin, “Ben ‘Onu çıkarın’ dedim, ‘Onu bıraksanız iyi olur’ dedim ve bıraktılar” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump dün her yıl düzenlenen Ulusal Dua Kahvaltısı’nda 20 dakikalık bir konuşma yaptı.

Burada yaptığı konuşmada Trump, geçen yıl Ankara- Washington hattında iplerin kopma noktasına gelmesine sebep olan rahip Andrew Brunson’ı da etkinliğe davet etti.

Trump, “Ben göreve gelmeden önce içerdeydi. Ben ‘Onu çıkarın’ dedim, ‘Onu bıraksanız iyi olur’ dedim, ve seni bıraktılar. Bu bir mucize” dedi.

Trump, Brunson hakkında, şunları söyledi:

“Benim yönetimim dini inançlarından dolayı ülke dışında tutuklu olan ABD’li rehinelerin serbest kalması için uğraşıyor. Geçen Ekim ayında Türkiye ile bir anlaşma yaparak Rahip Andrew Brunson’ın serbest kalmasını sağladık. Kendisi şu an özgür ve bu sabah aramızda. Andrew neredesin? Ben göreve gelmeden çok uzun bir süre boyunca oradaydı ve ben, ‘Onu bırakmalısınız’ dedim. Daha sonra ‘Onu bıraksanız iyi olur’ dedim ve onu bıraktılar. Bu bir mucizeydi, Öyle değil mi? Birlikte çok zaman geçirdik, harika bir adam ve harika bir aile. Çok teşekkür ederim Andrew.”

Trump, Brunson’ın kızının bu hafta sonu evleneceğini dile getirirken, “Tebrikler, ben davetli miyim? Bilmiyorum, davetli miyim? ‘Evet’ diyor şimdi. Teşekkür ederim” dedi.

“Terör örgütü üyeliğiyle suçlanan” ve yargı süreci devam eden Brunson, Türkiye ve ABD arasında ciddi bir gerilime sebep olmuş ve iki ülke arasında diplomatik kriz çıkmıştı.

Kontrol Edin

Trump’a büyük şok: Görevinden azledilebilir

ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump’ın görevinden azledilmesini hedefleyen bir yasa tasarısını oyluyor. Trump’ın azledilmesine …