Anasayfa / Ekonomi / Batman işsize ekmek kapısı oldu

Batman işsize ekmek kapısı oldu

En yüksek işsizlik oranına sahip kentlerden biri olan Batman, hızla tekstil merkezine dönüşüyor. Batman’da son bir yıl içerisinde 8 bin işsiz tekstil fabrikalarında çalışmaya başladı.

Kürt illeri ve Türkiye’de en yüksek genç kız ve erkek oranına sahip olan Batman’ın işsizlik oranı 26.9 seviyesinde. Ancak özellikle son bir yılda birçok ünlü marka, Batman’da tekstil işine girişti. Ekonomik kriz nedeniyle birçok şehirde işçiler işten çıkarılırken, Batman işsizlerin iş sahibi olmasına öncülük ediyor.

Batmanlılar da son iki yılda ekonomik krizin yükünü hafifletmek için 200 tekstil fabrikası açtı.

Bu fabrikalardan birinin sahibi olan ve yanında 300 işçi çalıştıran Mahmud Ekinci gece gündüz çalıştıklarını söyledi.

Ekinci; “300’e yakın işçimiz var. Günlük 4 bin 500 pantolon dikiyoruz. Dikim, ütüleme ve ambalaj işleri yapılıyor” dedi.

Rûdaw’a konuşan tekstil işçilerindden bazıları daha önce işsiz olduklarını ve tekstil sayesinde iş bulduklarını, bazıları da eskiden tarımcılık yaptıklarını fakat şu an tekstilde çalıştıklarını söyledi.

Batman’da şu ana kadar yerel bir marka bulunmuyor. Giysi üretiminin kumaş üzerinden yapıldığını söyleyen tekstil sahipleri, Batmanlıların kendi markalarını yaratacağını belirtiyor.

Kontrol Edin

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Benim faize alerjim var

Faizlerin düşmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Benim faize alerjim var, yüksek faize karşıyım. Faizdeki düşüşle …