Anasayfa / Ekonomi / Cumhurbaşkanı Erdoğan: Benim faize alerjim var

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Benim faize alerjim var

Faizlerin düşmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Benim faize alerjim var, yüksek faize karşıyım. Faizdeki düşüşle beraber enflasyonun düşüşü, biliyorsunuz son olarak 15,1’e kadar düştü” şeklinde konuştu.
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Tayyip Recep Tayyip Erdoğan, Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen Orta Anadolu Ekonomi Forumu’nda katılımcılara hitap etti.

“İkinci Dünya Sa-vaşı’nın yol açtığı ağır yaptırımlar hem de yetersiz alt yapı sebebiyle neredeyse Türkiye ile kalkınma hamlesine başlayan ülkelerin zamanla Türkiye’yi geçmesine seyirci kalındığını” söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çok çok önünde olmamıza rağmen Güney Kore, bizi maalesef solladı geçti. Fersah fersah önümüzde. İç düşmanlar adeta Türkiye’nin sıçramasına, Türkiye’nin gelişmesine engel oluyorlardı” dedi.

‘DÜN ELİNİ AÇAN BİR ORDUYA SAHİPTİK’

İhracatın 36 milyar dolardan 170 milyar dolara çıktığını dile getiren Erdoğan, “Savunma sanayinde Türkiye, bugün yerli ve milli olarak ihtiyacının yüzde 70’ini karşılar hale geldi. Bunu karşılarken ihracatımız, savunma sanayinde 2,5 milyar dolara yükselmiş vaziyette. Yani dün elini açan bir orduya sahiptik, şimdi kendimiz üretiyoruz, şimdi göğsümüzü gere gere adımları atıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin alternatifleri çoğalttığını belirten Erdoğan, “Bugüne kadar Amerika ile masada otururken şimdi Rusya ile oturuyoruz, belki yarın Çin ile de otururuz. Derdimiz alternatifleri çoğaltmak, alternatifleri çoğaltacağız ki birbirimize yetelim. Bir de sadece pazar değil, ortak üretime girmek suretiyle bizim bu ülkelerle adım atmamız şart” ifadelerini kullandı.

Kontrol Edin

Türkiye’deki şirketlerde ‘Arap Baharı’

Ticaret Bakanı Pekcan’ın açıkladığı verilere göre, 2002 yılında Türkiye genelinde 27 şirketi bulunan Suudi Arabistan …