Anasayfa / Ekonomi / Fitch Ratings’ten Türkiye’nin 2019 yılı büyüme tahmini: Yüzde 1,2.

Fitch Ratings’ten Türkiye’nin 2019 yılı büyüme tahmini: Yüzde 1,2.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye ile ilgili yeni bir rapor yayımlayarak Türkiye ekonomi için büyüme tahminini 2018 yılı için yüzde 3,8, 2019 yılı için yüzde 1,2 ve 2010 yılı için yüzde 3,9 olarak güncelledi. Uluslararası kuruluş Türkiye ekonomisini bekleyen 4 temel riske de dikkat çekti.

Türkiye ekonomisinin 2018-2020 büyüme beklentilerini düşüren kuruluş, Türkiye’de önemli ölçüde aşağı yönlü bir riskin bulunduğunu vurguladı.

Buna göre kredi derecelendirme kuruluşunun 2018 yılına ilişkin Türkiye büyüme tahmini yüzde 3.8 (0.7 yüzde puanı düşürüldü), 2019 yılına ilişkin büyüme tahmini ise yüzde 1.2 (2.4 yüzde puanı düşürüldü) oldu.

Fitch’in bir önceki tahminleri not indirimine gidildiği 13 Temmuz’da gerçekleşmişti.

Kurum tarafından kaleme alınan yazıda tahminlerinin otoritelerin TL’yi desteklemek adına kısa vadeli önlemler almayı sürdüreceği belirtildi.

Merkez Bankası’nın faiz artırımına gideceği söylenen kurum tahminlerinde, bunun enflasyonu en azından 2020 yılının sonuna kadar tek haneye çekmek için yeterli olmayacağı savunuldu.

Fitch, değerlendirmesinde ‘kayda değer’ belirsizliklere de değindi. Fitch’e göre Türkiye ekonomisi için temel senaryoda riskler şöyle:

Yanlış siyasi adımlar,

Özel sektörün mali stresinin yükselmesi,

Jeopolitik gerginlikler,

Olası sermaye çıkışları.

Kontrol Edin

CHP yönetimine kayyım atandı

Eskişehir 3. Sulh Hukuk Mahkemesi, partinin il yönetimine 45 günlük süreçte yapılacak olağanüstü kongreye kadar …