Anasayfa / Ekonomi / Iğdır’da esnaf kepenk kapatacak

Iğdır’da esnaf kepenk kapatacak

Ekonomik krizin hükümet politikaları sonucu olduğunu belirten Iğdır’ın “Rus Pazarı” esnafları, artık borçlarını bile ödeyemediklerini ve böyle devam etmesi durumunda kepenk indireceklerini söyledi.

Ekonomik kriz her geçen gün etkisi daha çok hissettiriyor. Kriz, İran, Nahçıvan ve Ermenistan’a sınırı olan Iğdır esnafını kara kara düşündürüyor. İş yapamaz hale gelen pazar esnafı, krizin hükümetin yanlış politikalarından kaynaklandığını dile getirdi.

‘ARTIK KİMSE GELMİYOR’

Pazarda ev eşyaları satan 23 yıllık esnaf Turan İlhan, krizin yanlış siyasetten kaynaklandığını belirtti. Iğdır’ın en büyük ekonomik kaynağı İran, Nahçıvan ve Ermenistan’dan gelenler olduğunu vurgulayan İlhan, “Dış ülkelerden gelenler yapılan zamlardan dolayı önceki yıllara göre alış veriş yapmıyor. Bu da bizleri ciddi anlamda etkiliyor.

Çünkü diğer ülkelerden gelenlerin yaptığı alışverişle birçok esnaf geçimini sağlıyordu. Şimdi ise yapılan zamlardan dolayı fiyatları yüksek bulup ürünleri almıyorlar. Bu durum böyle giderse Iğdır esnafı ciddi anlamda etkilenecek” diye konuştu.

‘SORUNUN TEMELİ HÜKÜMET’

Esnaflardan Adem Dokçu da, işlerinin durgun olduğunu, yurttaşlarda para olmadığı için alışveriş yapmadığını söyledi. Dokçu, “Biz bir yıl önce 10 TL’ye aldığımız ürünü bu yıl 20 ile 25 TL’ye alıyoruz. Bu durumda insanların alması da zorlanıyor. İş olmadığı için oturmuş çekirdek çitliyoruz. Esnafın durumun ne kadar kötü olduğu apaçık ortadadır. Bu durumun tek nedeni hükümetin politikalarıdır. 2 yıl boyunca yaşanan durgunlukla birlikte birçok borcumuzu ödeyemiyoruz. Yetkililer böylesi bir süreçte esnafın bankalara olan borçlarını yapılandırması gerekiyor” diye belirtti.

‘KEPENK İNDİRECEĞİZ’

Esnaflardan İsmail Yaşar ise, aldıkları ürünlere yüzde 50’den fazla zam yapıldığına dikkat çekerek, şunları söyledi: “İki yıl önce 15 TL’ye aldığımızı bir ürünü bu yıl 20 TL’ye alıyoruz. Dolar yükseldiğinde ürünlerin fiyatları da yükseldi. Dolar düştü ama imalatçı tekrar aynı fiyattan bize mal satıyor. Bu konuda büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Ürün satılmayınca çekimizi dahi ödeyemiyoruz. Durum böyle giderse çoğu esnaf gibi kepenk kapatmak zorunda kalacağız.”

 

(MA)

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …