Anasayfa / Ekonomi / Maliye Bakanlığı, damat Albayrak’ı yalanladı

Maliye Bakanlığı, damat Albayrak’ı yalanladı

Türk ekonomisinin bir numaralı ismi konumundaki Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ekonomi hakkında çizdiği pembe tablo bizzat kendisine bağlı Maliye Bakanlığı tarafından yalanlandı. Bakan Albayrak’ın şubat sonunda Türkiye ekonomisine ilişkin yaptığı tespitlerin doğru olmadığı ve tahminlerin de büyük hatalar taşıdığı Maliye’nin dün açıkladığı bütçe rakamlarıyla ortaya çıktı.

Bütçeye göre seçim arifesi olan mart ayında finansal piyasalarda dolar ve faizlerde hızlı artış yaşanırken, tüketici bir kez daha frene bastı ve ekonomide son bir yılın en kötü aylarından biri yaşandı. Tüketim daralması nedeniyle Maliye’nin harcamalardan topladığı vergiler, krizin en sert hissedildiği kasım ve aralık aylarındaki kadar sert daraldı.

Bakan Albayrak, geçen yıl yaşanan şok dalgasından sonra kendi imzasıyla hazırlanan Yeni Ekonomik Program’ın istihdam bacağının en önemli unsuru olan ‘İstihdam Seferberliği Kampanyası’nı 25 Şubat’ta TOBB’daki bir toplantıda açıklamıştı. Yıllık 2.5 milyon gibi inanılması güç bir istihdam artışı hedefi koyan (AK Partinin 17 yılık iktidarında 7.5 milyon istihdam yaratıldı) Albayrak, ekonomi hakkında da iddialı açıklamalarda bulundu. Bakan, o toplantıda nisandan sonra ekonominin çıkışa geçeceğini belirtirken şunları söyledi:

“Reel sektör, yatırımcı rasyonel dataya bakar. Faizdeki yurtdışı ve yurtiçi talebin artmasında da görüyoruz. Seçim üzerinden manipülasyon. Bütün bu rakamlara bakacağız. Bunlar reel rakamlar. Görüyorsunuz. Şubat ocaktan hakikatten çok daha iyi. Mart şubattan daha iyi, nisan da marttan daha iyi olacak. Nisandan sonra çok daha güçlü bir Türkiye ekonomisi ortaya çıkacak. Biz umutluyuz.”

 

Albayrak’ın bu sözlerinden yaklaşık bir buçuk ay sonrası dün açıklanan bütçe verileri ise tespit ve tahminlerde büyük yanılgı olduğunu gösterdi.

Bakan’ın ‘Şubattan iyi olacak’ dediği mart ayı çok daha kötü geçti ve Maliye’nin vatandaşın harcamalarından topladığı vergi trajik biçimde küçüldü. Tabloda Maliye’nin kamuoyunda dolaylı vergiler olarak da bilinen, KDV, ÖTV, ÖİV ile BSMV’yi de kapsayan ‘Dahilide Alınan Mal ve Hizmet Vergileri’ndeki yıllık değişimler yer alıyor:

Kontrol Edin

Leyla’nın annesi niçin sustu babası niçin şikayetçi olmadı?

Ağrı’da kaybolduktan 18 gün sonra cansız bedeni bulunan Leyla Aydemir’in vefatına ilişkin davada anne Şükran …