Anasayfa / Güncel / 140 yaşındaki Siirtli dede: Lenin, Kürtlerin birleşip devlet kurmasını istedi

140 yaşındaki Siirtli dede: Lenin, Kürtlerin birleşip devlet kurmasını istedi

140 yaşındaki Muhammed dede, 1’inci Dünya Savaşından sonra Lenin’in Ermeni asıllı Aram Paşa’ya, Kürtlerin birleşip Ermenilerle ortak devlet kurmasını önerdiğini ancak Ermeni liderin buna yanaşmadığını söyledi.

Rûdaw Tv’de Mehdi Mutlu’nun sunduğu “Gera Welate Me” programına konuşan ve Muhammed Nesebi (Mehmet Esen) olarak tanınan Muhammed dede, hayatı boyunca 3 büyük harbe katıldığını söyledi.

Siirt’in Eruh İlçesi’ne Bağlı Gedikaşar (Êrs) Köyü’nde yaşayan Muhammed dede yaşının 140’ı geçtiğini belirtti.

1. Dünya Savaşı’nda Rus saldırılarına karşı cepheye gittiklerini berliten Muhammed dede, “Ruslara karşı ilk kez Kürt aşiretler ayaklandı. Osmanlı ordusu iki mer-mi bile pat-latmadı. Biz Türklerin imdadına yetiştik. Daha sonra Araplar da yardımımıza geldi. Birlikte Rus ordusunu geri püskürttük” dedi.

Rus ordularının başında Erivanlı Aram Paşa’nın bulunduğunu ve 80 bin kişilik bir güce sahip olduklarını belirten Muhammed dede, “Aram Paşa Ermenilerin büyüğüydü. O sa-vaştan sonra Rus lider Lenin’le görüşüyor. Lenin ona, Kürtlerin birleştirmesini ve Kürt-Ermeni ortak devleti kurulmasını önerdi. Ama o bunu dinlemedi” diye konuştu.

Rus sa-vaşından sonra Gelibolu’ya sa-vaşa gittiğini dile getiren Muhammed dede, burada da bir buçuk yıl sa-vaşa katıldığını söyledi.

Muhammed dede, “Sa-vaştan sonra buraya döndüm. Ailem Irak’a gitmişti. Herkes Irak’a gitmişti. Ben de onların peşinden gittim” dedi.

Kaynak: Rûdaw

Kontrol Edin

Arınç, Babacan ve Davutoğlu’nun iktidarına bakın yüzde kaç ihtimal verdi

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, AK Parti’nin 18. kuruluş yıl dönümünde 11. Cumhurbaşkanı …