Anasayfa / Güncel / Dicle nehir yatağında su seviyesi giderek yükseliyor: Hevsel bahçeleri su altında

Dicle nehir yatağında su seviyesi giderek yükseliyor: Hevsel bahçeleri su altında

Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde bulunan Dicle Barajı’nda aşırı yağış nedeniyle biriken fazla suyun tahliyesi için açılan kapaklardan birinin kopması sonucu su seviyesinin yükselmesi devam ediyor. Nehir yatağı ve civarındaki kimi yerleşim yerleri ve tarım arazileri sular altında kaldı.

Tedbir amacıyla 2 kapağın kapatılmasına rağmen Dicle Nehri yatağında su seviyesi yükselmeye devam ediyor. Valilikçe kriz masası oluşturuldu, olası risklere karşı tedbirler alınmaya başlandı.

İlk etapta nehir yatağına yakın yerleşim yerlerinde önlem alınırken, risk taşıyan binalardaki vatandaşlar tahliye edildi.

Su seviyesinin kent merkezindeki Ongözlü Köprü mevkisinde 2 metre yükseldiği görüldü. Tarihi köprü çevresindeki kafelere ait bazı yapılar ve malzemeler ile Hevsel bahçelerinin nehir yatağına yakın bölümleri su altında kaldı.

Decli Nehrinde su 3-4 metre yükselecek

Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi ‘Acil Uyarı’ başlığıyla sosyal medyada yayınladığı duyuru ile Dicle Nehri yatağına yakın yerleşim yerlerinde yaşayan ve bu güzergahları kullanan Diyarbakırlıları nehir yatağından uzak durmaları ve daha dikkatli olmaları için uyardı:

“Dicle Barajında son günlerde aralıksız ve mevsim normallerinin üzerinde yağan yağışlar nedeniyle rezervuarda su seviyesi hızla yükselmiştir. 13.12.2018 tarihinde saat 18:30 sularında kapaklardan biri kazaen yerinden kopmuştur.

Bunun neticesinde barajdan yaklaşık 1600 m3/sn su, bu kapaktan doğal Nehir yatağına doğru boşalmaktadır. Bu durum Dicle nehri yatağında mevcut seviyenin üzerinde üç veya dört metre daha fazla su yükselmesine ve Nehir yatağındaki suyun genişleyerek akmasına sebep olacağından ve il merkezine yaklaşık 4 saat içerisinde ulaşması beklendiğinden, Nehir yatağı kenarında can, mal ve hayati tehlikeye meydan vermemek için Eğil, Yenişehir, Sur, Çınar ve Bismil ilçelerimizin sınırları içerisinde ve il merkezinde Dicle Nehri yatağına komşu ve yakın olan yerleşim yerlerinde yaşayan ve bu güzergahları kullanan tüm vatandaşlarımızın Nehir yatağından uzak durmaları ve daha dikkatli olmaları hususunda uyarıyoruz.”

Kontrol Edin

Topuklu ayakkabısından rahatsız olduğu kadının fotoğrafını, çıplak kadın görselleriyle montajlayıp mahalleye dağıttı

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde 29 yıllık üst kat komşusunun topuklu ayakkabı sesinden rahatsız olan 66 yaşındaki …