Anasayfa / Güncel / Diyarbakır’da sel tehlikesi: Dicle barajının kapağı koptu

Diyarbakır’da sel tehlikesi: Dicle barajının kapağı koptu

Diyarbakır’ın Eğil ilçesindeki Dicle Barajı’nda, sağanak yağış nedeniyle biriken fazla suyun tahliyesi için açılan kapaklardan biri dün akşam kopunca sel tehlikesi ortaya çıktı.

Devlet Su İşleri Müdürlüğü’nün uyarısı üzerine Dicle nehrinin barajın aşağısında kalan kısmında tedbir alındı. İtfaiye ve AFAD ekipleri bölgeye yönlendirildi. Eğil, Yenişehir, Sur, Çınar ve Bismil ilçelerinde vatandaşlar belediye ve cami hoparlörlerinden nehir yatağından uzak durmaları konusunda uyarıldı.

Dün akşam itibarıyla nehir seviyesinde taşkına yol açabilecek bir yükselme olmadı. Ancak kapağın açık kalacağı önümüzdeki günlerde yağmurun yoğunlaşması durumunda etkisiyle sıkıntı yaşanmasından endişe ediliyor.

Diyarbakır Valiliği’nce yapılan açıklamada kapağın kopma nedeni anlatıldıktan sonra durum tespiti şöyle yapıldı:

“Barajdan yaklaşık 1600 m3/sn su, bu kapaktan doğal Nehir yatağına doğru boşalmaktadır. Bu durum Dicle nehri yatağında mevcut seviyenin üzerinde üç veya dört metre daha fazla su yükselmesine ve Nehir yatağındaki suyun genişleyerek akmasına sebep olacağından ve il merkezine yaklaşık 4 saat içerisinde ulaşması beklendiğinden, nehir yatağı kenarında can, mal ve hayati tehlikeye meydan vermemek için Eğil, Yenişehir, Sur, Çınar ve Bismil ilçelerimizin sınırları içerisinde ve il merkezinde Dicle Nehri yatağına komşu ve yakın olan yerleşim yerlerinde yaşayan ve bu güzergahları kullanan tüm vatandaşlarımızın nehir yatağından uzak durmaları ve daha dikkatli olmaları hususu kamuoyunun bilgilerine saygı ile duyurulur.”

Kontrol Edin

Leyla’nın annesi niçin sustu babası niçin şikayetçi olmadı?

Ağrı’da kaybolduktan 18 gün sonra cansız bedeni bulunan Leyla Aydemir’in vefatına ilişkin davada anne Şükran …