Anasayfa / Güncel / HDP Heyeti Siverek’e gidecek

HDP Heyeti Siverek’e gidecek

Urfa’nın Siverek ilçesinde yaşayan iki aile arasında “Arzazi kav-gası” olarak gösterilen ancak kamuoyuna yansıyan bilgi ve görüntülerden kat-liam izlenimi veren olayla ilgili harekete geçen HDP, milletvekilleri ve hukukçulardan bir heyetle ilçeye gidecek.

HDP Basın Birimi tarafından paylaşılan bilgilendirmede notunda şunlar kaydedildi:

“Urfa Milletvekillerimiz ve hukukçulardan oluşan bir heyetimiz yarın Siverek’te sivil toplum örgütleri, olayın tanıkları ve mağdur olan ailelerle görüşerek, olaya ilişkin incelemelerde bulunacaktır. Heyetimiz incelemelerden sonra en kısa zamanda bir bilgilendirme ve gözlem raporunu kamuoyu ile paylaşacaktır.”

Urfa’nın Siverek ilçesinde 15 Haziran günü altı kişinin ö-ldürüldüğü ve İzol aşireti mensupları arasındaki ‘arazi kav-gası’ olarak bilinen kat-liamla ilgili çarpıcı iddialar ve görüntüler ortaya çıktı. Yaşamını yitirenlerin yakınları, eski milletvekili Zülfikar İzol’un kardeşlerini sorumlu tuttu. Olayla ilgili dört kişi hakkında tu-tuklama kararı verildi.

Siverek’teki olayla ilgili detaylar:

HDP Milletvekili Murat Çepni, Twitter hesabından “Siverek’te bir aile si-lahla, taşlarla vah-şice kat-lediliyor. Arazi kav-gası değil kat-liam. Ka-tiller nerede” dedi.

Evrensel’de yer alan habere göre, dördü kendi ailesinden, altı kişinin hayatını kaybettiği, beş kişinin yaralandığı olayı cep telefonuyla gözyaşları içerisinde çeken Yekbun İzol, görüntüleri sosyal medyadan paylaştı. Katliamın sorumlusu olarak ise eski AK Parti Milletvekili Zülfikar İzol’un kardeşleri Cihan İzol, Medeni İzol, Cemal İzol, Bülent İzol ve Ferman İzol gösterildi. Yekbun İzol, olay günü dört araba, bir traktör ve 10’dan fazla kişiyle evlerinin önüne gelen bu kişilerin annesi, babası, amcasının eşi ve amcasının oğlunu kat-lettiğini, iki kuzeninin de yaralı olduğunu belirtiyor.
Yekbun İzol, anlaşmazlığın 2003 yılında amcası Mehmet Ali İzol’un kendi düğününde ‘toprak davası’ için ö-ldürülmesiyle başladığını iddia etti. Yekbun İzol şu ifadeleri kullandı:

“Bunu yapanlar kur-ban olarak babamı ve iki amcamı seçti, onlar ö-ldürdü dediler. Babam ve iki amcam olay günü orada yoktu ancak deliller ortadan kaldırıldı. Olayın yaşandığı gece biz babamla beraber dedemin yasındaydık, annemin babasının yasında başka bir köydeydik. İki amcam da amcamın oğlunu doktora götürmek için Mersin’e gitmişti. Otobüste amcamların cüzdanları çalınmıştı, karakol kayıtları mevcuttu, hastaneye gittiklerine dair kayıtlar mevcuttu ama bütün deliller ortadan kaldırıldı, yok edildi. Bunu yapan da öz amca oğullarıydı! Zülfikar İzol, eski Şanlıurfa AKP milletvekili, o dönem elinde olan tüm gücünü, yetkisini kullanarak tüm delilleri ortadan kaldırdı.”

Zülfikar İzol’un babasını ‘Sen tüm tapularını benim üstüme ver, su-çsuz olduğunuz ortaya çıkınca ben tüm tapularını sana geri vereceğim’ diyerek inandırdığını öne süren Yekbun İzol, davaya bakması için tuttukları avukatın da mahkemede savunma yapmadığını, sürekli kendi aleyhlerine hareket ettiğini söyledi.

Yekbun İzol, 17 yıl boyunca annesi, diğer iki amcasının eşi ve çocuklarıyla yalnız kaldıklarını, kendi köylerinde birlikte yaşadıkları akrabaları tarafından sürekli teh-dit, ta-ciz ve zor-balıkla kor-kutulmaya, kendi topraklarından, evlerinden sürülmeye çalıştıklarını anlattı. Teh-dit edildiklerinde çağırdıkları jandarmanın da onları koruduğunu söyleyen İzol, “Jandarmayı çağırdığımızda jandarma ilk olarak onların evine gider, olayı kendi içlerinde hallederlerdi. Yanımızda hiç kimse yoktu devlet adına, adalet adına hiçbir şey yoktu” dedi.

‘Ö-LÜMLERİ İZLEYİP KAYDETMEK ZORUNDA KALDIK’

Olaydan bir gün önce jandarmanın evlerine geldiğini, esas niyetin ise etrafa bakmak, kimler var kimler yok öğrenmek olduğunu söyleyen İzol, sonraki gün yaşanan kat-liam için de “Bunca insanı savunmasızken kat-letmek hiçbir yerde yazmaz. Bu soy-kırımdır” dedi. Yekbun İzol şöyle devam etti: “Ama o kadar kolay olmayacak bunun üstünü örtbas etmek. Her şey bizim gözlerimizin önünde yaşandı ve biz bunu kaydettik. Hepsi kayıt altına alındı. Biz dört kişi, hepsini kendi ellerimizde telefonla kameraya aldık. Gözlerimizin önünde ö-lümlerini izleyip kaydetmek zorunda kaldık. Bu çok büyük bir acı. Ben herkes bunu bilsin, duysun istiyorum. Bunu tüm Türkiye bilmeli. Bunların nasıl insanlar olduğunu, nasıl bir ö-lüm planı hazırladıklarını bilmeli. Bize yardım edin, sesimizi duyun. Biz altı kardeş annesiz babasız bırakıldık. En küçüğümüz henüz 9 yaşında. Adalet istiyoruz. Bu ülkede hak hukuk adına bir örnek olsun bu ci-nayetlerin ortaya çıkarılması. Bizim hakkımız olan yani…”

Mezopotamja Ajansı’na konuşan bir mahalleli, katliamdan önce mağdur olan evin jandarma tarafından basıldığı ve si-lah araması yapıldığını, jandarma köyden ayrıldıktan hemen sonra ise Zülfikar İzol’un kardeşi Cihan İzol’un bir grupla birlikte si-lahlı bas-kın düzenlediğini iddia etti.

#SİVEREKTEKİKAT-LİAMASESVER ETİKETİ İLK SIRADA

Kat-liama dair videonun paylaşılmasıyla #SiverekteKatliamVar etiketi Türkiye gündeminde ilk sıraya yerleşti. HDP Milletvekili Murat Çepni, Twitter hesabından “Siverek’te bir aile si-lahla, taşlarla vah-şice kat-lediliyor. Arazi kav-gası değil kat-liam. Ka-tiller nerede” dedi.

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel ise “Görüntülere yansıyan bu kat-liama yönelik olarak kime uzanırsa uzansın çekinmeden etkili bir soruşturma yürütülmesi gerekmektedir. 21. yüzyılda hepimizin ka-nını donduran bu vah-şete karşı kimse sessiz kalamaz. Takipçisi olacağız” ifadesini kullandı.


NE OLMUŞTU?

Siverek’e bağlı Çeltik Mahallesi’nde akraba iki aile arasında arazi anlaşmazlığı yüzünden başladığı iddia edilen olayda 42 yaşındaki Zozan İzol, 24 yaşındaki Mustafa Serdar, 42 yaşındaki Meral İzol ve 49 yaşındaki Hakkı İzol yaşamını yitirdi. Rıdvan Buluş, Serdar Delen ise kavgayla ilgileri olmadıkları halde olay sonrası bölgeyi terk edenlerin otomobilinin çarpması sonucu hayatını kaybetti. Olayda Yusuf Rojhat İzol, Cihan İzol, Serhat Ferman İzol, Cemal İzol ve Mehmet Metin İzol ise çeşitli yerlerinden ya-ralandı.

Kontrol Edin

Leyla’nın annesi niçin sustu babası niçin şikayetçi olmadı?

Ağrı’da kaybolduktan 18 gün sonra cansız bedeni bulunan Leyla Aydemir’in vefatına ilişkin davada anne Şükran …