Anasayfa / Ekonomi / Selçuk Mızraklı: Bu kadar kolay tüketmemeliyiz

Selçuk Mızraklı: Bu kadar kolay tüketmemeliyiz

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB), Ekoloji Derneği, Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Diyarbakır Şubesi ve Kadın Emek Doğa Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Kooperatifi tarafından organize edilen “İklim Krizi ve Gıda Egemenliği Sempozyumu” Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Kültür ve Kongre Merkezi’nde başladı.

Sempozyuma, DBB Eş Başkanı Doktor Adnan Selçuk Mızraklı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Nusrettin Maçin, oda ve derneklerin temsilcileri, akademisyenler ile çok sayıda yurttaş katıldı.

‘TOPRAĞIMIZA SAHİP ÇIKMALIYIZ’

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan DBB Eş Başkanı Mızraklı, bu tür buluşmaların Diyarbakır’da yapılmasının kendilerine güç verdiğini belirterek, Mezopotamya coğrafyasının tarımsal üretim açısından tarihi önemine vurgu yaptı. Bu coğrafyada tarihe not düşmüş birçok eserin ve yerin olduğunu kaydeden Mızraklı, “Biz de bu coğrafyada yaşayanlar toprağımıza, emeğimize ve geleceğimize sahip çıkmalıyız. Hak ve adaletle hareket etmeliyiz” dedi.

‘ELİMİZDEKİ TOHUM BARIŞIN OLSUN’

İnsanlığın, tohumun ilk olarak toprağa atıldığı an ile başladığını söyleyen Mızraklı, “Bana göre insanlık ilk tohumu toprağa gömmekle başladı. Bu koca dünyayı o ilk tohum yaptı. Bugün bizim elimizde de bir tohum var. Bu tohum iyiliğin, kardeşliğin ve barışın tohumu olsun” diye konuştu.

‘DÜNYA BU KADAR KOLAY TÜKETİLMEMELİ’

2050 yılına gelindiği zaman 750 milyon insanın açlıkla karşı karşıya kalmasının öngörüldüğüne dikkat çeken Mızraklı, dünyayı hırs uğruna kirleten bir anlayışın var olduğunu dile getirdi. Mardin’in Nusaybin ilçesindeki orman yangınını da hatırlatan Mızraklı, Rojava’da da IŞİD ve artıkları tarafından da ekinlerin yakıldığını söyledi. Dünyanın bu kadar kolay tüketilmemesi gerektiğini belirten Mızraklı, “Hepimizin yarına ve toprağımıza dair sözümüz var. Buna karşı üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeliyiz. Paylaşımı esas almalıyız” dedi.

21’inci yüzyılın sadece teknoloji yüzyılı olmayacağını vurgulayan Mızraklı, aynı zamanda gıda, su ve enerji yüzyılı da olacağını dile getirdi.

SEMPOZYUM PROGRAMI

Açılış konuşmasının ardından sempozyum üç oturum şeklinde devam etti. Oturumlarda akademisyenler ve uzmanlar, “İklim krizi ve gıda güvenliği”, “Güvenlik-tarım ve hayvancılık”, “Hevsel’den kent tarımına bakış”, “Doğada yetişen bitkilerin kent peyzajına adaptasyonu”, “Küçük çiftçi örgütlüme modelleri”, “Kooperatifçilik”, “Çöküşten çözüme tarım” konularında sunumlar gerçekleştirecek. MA’nın aktardığına göre sempozyum kapsamında yarın da teknik gezi düzenlenecek ve Hevsel Bahçeleri, DİSKİ Su Arıtma Tesisi ve Ekoloji Derneği Tarım Tohum Gıda Komisyonu Üretim Alanı gezilecek.

DİYARBAKIR BELEDİYE EŞ BAŞKANI DOKTOR ADNAN SELÇUK MIZRAKLI KİMDİR?

Adnan Selçuk Mızraklı, Siverek’te ilkokul öğretmeni bir babayla ev emekçisi bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Üç yaşındayken babasının görevi nedeniyle Siverek’ten Eskişehir’e göçen Mızraklı ilkokulu bitirdikten sonra İngilizce eğitim verilen Kadıköy Maarif Kolejini kazandı. Mızraklı daha sonra Türkiye sıralamasında yüksek bir puanla Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı.

Ardından Ankara’da Onkoloji Hastanesi’nde Kulak Burun Boğaz bölümünde çalıştı. 1990’da iktisatçı Zeynep Mızraklı ile evlenen Mızraklı, girdiği sınavı kazanarak Dicle Üniversitesi Genel Cerrahi departmanına geldi. 2005’te Diyarbakır’da açılan Özel Veni Vidi Hastanesi’nde çalışmaya başladı.

2009’da gerçekleşen Mezopotamya Tıp Kongresi’nin yürütücülüğünü yaptı.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde HDP’den aday olan Adnan Selçuk Mızraklı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.S

Kontrol Edin

Leyla’nın annesi niçin sustu babası niçin şikayetçi olmadı?

Ağrı’da kaybolduktan 18 gün sonra cansız bedeni bulunan Leyla Aydemir’in vefatına ilişkin davada anne Şükran …