Anasayfa / Dünya / Kürt aktivist Meksika’da 100 güçlü kadın arasına girdi

Kürt aktivist Meksika’da 100 güçlü kadın arasına girdi

Kürt  Hannah Jaff, Meksika’da Forbes dergisi tarafından ülkedeki 132 milyon insan arasında en güçlü 100 kadından biri seçildi.

Politikacı, yazar ve aktivist Hannah Jaff, 20 Mayıs’ta Forbes Mexico’nun kapağında en güçlü 100 kadından biri olarak gösterildi.

2013’te Jaff Eğitim Vakfı’nın kurucusu olan Hannah Jaff, vakfın kuruluşundan bu yana dünya çapında 180’den fazla yardım organizasyonunda 120 binden fazla göçmen ve mülteciye eğitim gerçekleştirdi. Vakfın 7 binden fazla aktif gönüllüsü bulunuyor.
Rûdaw’a konuşan Hannah Jaff, “Meksika’da politika, işletme, finans, spor, eğlence, liderlik, hayırseverlik, acenteler ve eğitim alanında aktif olan en güçlü 100 kadından biri seçildim. 132 milyon kişi arasında yaşanan bir rekabetle kazananlar belirleniyor”dedi.

Hannah Jaff, “Liste her yıl mayıs ayında halka açıklanıyor. Sıralamanın dayandığı faktörler liderlik, etki, yardımserlik, değişim ve gelişmeye dayanıyor” diye konuştu.

 

“132 milyon kişiden oluşan bir ülkde, en güçlü 100 kadından biri olarak gösterilmekten onur duydum. Bana destek olan ve kariyerimin bir parçası olan herkese teşekkür ederim” diyen Jaff, sözlerine şunları ekledi:

“Hiç kimse tek başına hayatta başarılı olamaz. Her başarılı insanın yanında, onu destekleyen sadakatli birileri vardır. Bu Allah, ailemiz, arkadaşlarımız, eğitmenlerimiz, üstlerimiz, iş arkadaşlarımız, çalışma arkadaşlarımızdır… Kariyerime kolay bir şekilde ulaşmadım. Bazen pes ettim. Bazen uykusuz kaldığım günler için ağladım. İnandığım yolda ilerlememi engelleyenler, ihanet edenler, eleştirenler, iftira atanlar, zarar vermeye çalışanlar da oldu elbette. Her şeye rağmen başarmak önemli ve onlara bana bu direyetimi ölçmeme ve başarmama vesile oldukları için ayrıca teşekkür ediyorum.”
Jaff son olarak, “İnandımız değerler doğrultusunda, elimizden gelen çabayı gösterdiğimizde ve iyi niyetli olduğumuzda başarmamız mümkün değil” ifadelerini kullandı.

 

Hannah Jaff ayrıca, dünyada Birleşmiş Milletleri’nde (BM) bulunduğu birçok oluşumda uluslararası ödül aldı. Jaff, sadece Kürdistan Bölgesi’nden Latin Amerika’daki Kürdistan Bölgesi Onursal Temsilciliği, Hayırseverlik Çalışması Ödülü, Liderlik, Kadınların Güçlendirilmesi, Akademik Başarı ve İnsani Çalışmalar dallarında ödüllerin de sahibi.

Jaff, Kürdistan Bölgesi’ndeki mülteci kamplarında, çocuklara ve yetişkinlere İngilizce öğretimi için sık sık ziyaret ediyor.

Hannaf Jaff, 2017’de Erbil’i ziyaretinde basına yaptığı açıklamada, güçlü, bağımsız, müreffeh bir Kürdistan için birlikte çalışılması gerektiğini, başarının tek bir kişinin çabasıyla mümkün olamayacağını söylemişti.

Hannah Jaff kimdir?

Hanna Jazmin Jaff Bosdet, Kürt  baba ve Meksikalı bir anneden 4 Kasım 1986’da ABD’nin Kaliforniya eyaletinin San Diego şehrinde doğdu. San Diego Üniversitesi’nden mezun olan Hanna Jaff’ın babası Caf Aşiretindendir. Annesi ise Meksikalıdır.

Güney Kürdistan’da 1114 tarihinden beri Kürt siyasi hareketinden önemli bir yere sahip Caf aşiretinden olan Hannah Jaff’ın babası Kuzey Bankası Irak Yönetim Kurulu Üyesi Kürdistan’daki en büyük mülk sahibi ve Caf Aşireti’nin lideri olan Dawud Beg’in oğludur.

San Diego’daki Ulusal Üniversite (California), Boston’daki Harvard Üniversitesi, New York’taki Columbia Üniversitesi, Monterrey’deki Tecnológico de Monterrey, Campus Monterrey ve Paris’teki La Sorbonne Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans, psikoloji ve Siyaset Bilimi ve Ce-za Adalet alanında lisans eğitimini tamamladı.

Jaff, Mart 2014’te Meksika’daki Claustro Doctoral tarafından insani çalışmaları için onursal doktora derecesi aldı.

2013’ten beri Sivil Toplumla İlişkiler Müsteşarlığı, Göçmen Müsteşarlığı, Meksika Ulusal Gençlik Ağı Sosyal Yönetim Sekreteri ve Kurumsal Devrimci Parti’de Devrimci Gençlik İfade Ulusal Genel Sekreteri olarak görev yapan Hanna, 4 Haziran 2013 tarihinde oluşturulan, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Jaff Eğitim Vakfı’nın kurdu.

2013 yılında, Meksika’da dört günlük 80 bin kişinin katıldığı ilk Kürt Festivali’ni düzenledi.

Dünyadaki 70’den fazla üniversitede, okulda ve kurumda konuşmacı olarak katılan Hannah Jaff, 2017’de başkent Erbil’de düzenlenen TEDx Nishtiman’da konuşmacı olarak katıldı.

Kontrol Edin

Pentagon’dan güvenli bölge açıklaması: Türkiye’yi önledik

ABD Genelkurmay Başkanlığı (Pentagon) Sözcüsü Sean Robertson, Türkiye’nin güvenli bölge hususunda Rojava topraklarına askeri mü-dahale …