Anasayfa / Kadın / Rojava’da kadın meclisi kuruldu

Rojava’da kadın meclisi kuruldu

Rojava’da gerçekleştirilen Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi Kuruluş Kongresi ile kadın meclisi kuruldu. Kongrenin sonuç bildirgesinde meclisin Kuzey ve Doğu Suriye’deki tüm kadınlar arasında ortak bir köprü olacağı vurgulandı.

Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi Kuruluş Kongresi Kamışlo’nun Amude ilçesindeki Beylesan salonunda gerçekleşti.

“Özgür Kadının Birliği, Demokratik Suriye’nin Güvencesidir” şiarıyla gerçekleştirilen kongreye 150 delegenin yanı sıra Rojhılat, Güney Kürdistan, Avrupa ve ABD’den de kadın örgütü temsilcileri kaltıldı.

Kongrenin sonunda Koordinasyon Meclisi seçimleri yapılarak yönetimde yer alacak olan 17 kişi belirlendi.

Rûdaw’a konuşan Star Kongresi Sözcüsü Evin Swed, “Star Kongersinin öncülüğünde Kuzey ve Doğu Suriye’deki tüm kadın örgütü temsilcileri ile siyasi partilerde yar alan kadın temsilciler, burada yaşayan diğer toplumların kadınları ile bir araya gelip daha örgütlü olmak ve sorunlarımızı tartışmak için bir araya geldik” dedi.

“Kadınlar yeni Suriye için, Anayasa’da halkarının korunması için hazırlıklı olmalıdır” diyen Evin Swed, “Kadınlar öncülük rollerini ve bu güne kadar elde edilen kazanımları korumak için çalışacak. Bunu bu meclis öncülüğünde sağlayacağız” diye konuştu.

Kongrenin sonuç bildirgesinde, meclisin “toplumun demokratik değişim sürecinde önemli bir rol oynamayacağı, Kuzey ve Doğu Suriye’deki tüm kadınlar arasında ortak bir köprü olacağı ve tüm sorunları akilane bir yaklaşım ve ortak irade ile çözüleceği” belirtildi.

Meclis, önümüzdeki süreçte iki ana misyon taşıyacağına işaret edilen bildirgede, “Birincisi, halk ve kadınların tüm kazanımlarının korunması ve Suriye için yeni bir anayasa çalışmalarında kadın katılımını sağlamaktır. İkincisi, siyasi, toplumsa ve ideolojik yollar ile bilim, ahlak, özgürlük ve özgür eş yaşamın güçlendirilmesidir” ifadesine yer verildi.

Kadın devrimi halen sonuçlanmamıştır. Çünkü kadınlar halen katlediliyor, şiddete maruz kalıyor ve zorla evlendiriliyor. Kadınların fikir ve özgür ahlaktan mahrum kalmaması ve örgütlenmesi için güç ve enerjimizi birleştirmeliyiz.”

Kontrol Edin

13 yaşındaki kız çocuğunun düğün görüntüleri tepki çekti

İran’da 13 yaşındaki bir kız çocuğunun düğünü görüntüleri sosyal medyada çok konuşuldu. Gazeteci Masih Alinejad, …