Anasayfa / Kim Kimdir / İbrahim Ayhan kimdir?

İbrahim Ayhan kimdir?

Bugün Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’de hayatını kaybeden İbrahim Ayhan, 1968 yılında Urfa’nın Siverek ilçesinde dünyaya geldi, ilk ve ortaöğrenimini Siverek’te, lise öğrenimini ise Adana’da tamamladı. 1994 yılında Van 100. Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi bölümünden mezun olan Ayhan, 1997 yılında Şanlıurfa’da öğretmenlik mesleğine başladı.

1997-2007 yılları arasında Eğitim Sen Şanlıurfa Şube yöneticiliği ve şube başkanlığı görevlerinde de bulunan Ayhan, yaptığı sendikal faaliyetler nedeniyle Kastamonu’ya sürgün edildi. 2007 Genel Seçimlerinde öğretmenlik ve sendikal faaliyetlerinden istifa ederek Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) “Bin Umut Adayları” listesinde bağımsız milletvekili adayı olarak seçimlere katıldı.

1 Ekim 2010 tarihine kadar Urfa DTP ve Barış ve Demokrasi Patisi (BDP) il başkanlığı görevi yapan Ayhan, 1 Ekim 2010’da KCK operasyonları kapsamında gözaltına alınarak tutuklandı. 2 çocuk babası olan Ayhan, 2011’de BDP’nin bağımsız adaylarla girdiği genel seçimlerde cezaevindeyken Urfa milletvekili seçildi. 3 Ocak 2014’te Anayasa Mahkemesi’nin tutukluluklarının makul süreyi aştığı ve seçilme haklarının ihlali iddiasıyla yaptıkları başvuruyu haklı bulması sonucu tahliye edildi.

Ayhan, 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri’nde de Halkların Demokratik Partisi (HDP) listesinden Urfa milletvekili olarak seçildi

Kontrol Edin

Erbil’deki saldırıda hayatını kaybeden Türk diplomatın kimliği belli oldu

Başkent Erbil’de bir restorana düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybeden diplomatın Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’nda görevli Osman …