Anasayfa / Bilim-Teknoloji / Cemil Turan Bazidî kimdir?

Cemil Turan Bazidî kimdir?

Cemil Turan Bazidî (Selami Aytaş) Doğubeyazıt’ta doğdu. Politik çalışmalarından dolayı 1980 askeri darbesinden sonra tutuklandı. Halen gazeteci olarak Yunanistan Basın Bakanlığı’nda ve günlük bir Yunan gazetesinde çalışmaktadır.

Yaşam hikâyesi Nikos Kasdaglis tarafından Ararat Astreftei (Ağrı Dağı Volkan Püskürüyor) ismiyle romanlaştırıldı. Kemal Burkay’ın Kürtler ve Kürdistan kitabının yanı sıra birçok başka çeviri de yapan yazarın, şimdiye kadar Yunanca yazdığı altı romanı dışında, Şiir Antolojisi, “Ajanda” (Takvim) ve bir de araştırma kitabı bulunmaktadır.

Eserleri şunlardır: Romanlar: (To Matomeno Hiyono Louloudo) “Kardelenler Kan İçinde” (2001, Atina); (Ta Matia Tu Likou) “Kurdun Gözleri” (2003, Atina); (İ Nikta Pu Evlepe Tin Mera) “Güne Bakan Gece” (2006, Atina); (Ta Pedia Tu Ararat) “Ararat’ın Çocukları” (2008, Atina); (Eki O Teos Kimotan) “Orada Tanrı Uyuyordu” (2013, Atina); “Benim Adım Azad” (2015, Atina). Araştırma:  (Arkea SofiaTon Kurdon Εzidi ) “Kürt Εzidilerin Kadim Bilgelikleri” (2013, Atina).

“Azad Benim Adım” adlı romanıyla 6 Ağustos 2018 tarihinde UNESCO Özel Akademik Ödülü’nü alan Bazidî, 27 Ekim 2018 tarihinde merkezi İspanya’nın Valensia kentinde bulunan Uluslararası Bilimler Akademisi tarafından verilen ‘Onursal Bilim Adamı’ ödülüne ‘Azad Benim Adım’ romanı ve daha önce yayınlanmış kitaplarında Kürtlerin mücadelesini akademik bir şekilde dile getirdiği gerekçesiyle layık görüldü.

Kontrol Edin

Ünlü Kürt yönetmenin filmi Türk kanalında yayınlandı

Ünlü Kürt yönetmen Huner Selim’in “Dar Elbise” adlı filmi üç yıl süren ya-sağın ardından 24 …