Anasayfa / Kültür - Sanat / Hevalê Bar Giran – Nebi Kesen belgeselinin galası Almanya’da yapıldı

Hevalê Bar Giran – Nebi Kesen belgeselinin galası Almanya’da yapıldı

11 Eylül 2012’de yaşamını yitiren Kürt akademisyen ve yazar Dr. Nebi Kesen’in hayatını anlatan “Hevalê Bar Giran – Nebi Kesen” adlı belgeselin galası geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Hamburg kentinde gerçekleştirildi.

Yönetmenliğini Mehmet Ali Baran’ın yaptığı belgeselin çekimleri Almanya, Danimarka ve Türkiye’de yapıldı. Dili Kürtçe, Almanca ve Türkçe olan belgesel iki yıllık bir çalışmanın ardından izleyiciyle buluştu.

Nebi Kesen’in ailesinin ve arkadaşlarının katıldığı galaya çok sayıda Alman ve Kürt sanatsever katıldı. Nebi Kesen’in kuzeni Enver Kesen ile araştırmacı-yazar Vahit Duran’ın yaptığı konuşmaların ardından film gösterimi gerçekleştirildi. Belgeselin müziğini yapan Murat Bay da galada izleyicilere müzik dinletisi sundu.

20 Mart 1963 yılında Konya’nın Cihanbeyli ilçesinin Yeniceoba (Încow) kasabasında dünyaya gelen Nebi Kesen, 12 Eylül darbesinden bir gün önce Almanya’ya gitmiş, Hamburg ve Köln üniversitelerinde ekonomi ve siyasal bilgiler alanında eğitim görmüştür. Doktorasını Avrupa Birliği ve Türkiye üzerine yapan Kesen, Kürt sorunu ve Avrupa Birliği’ne ilişkin birçok kitap kaleme almıştır.

Bîrnebûn, Dengê Komkar, Rîya Azadî ve Özgür Politika gibi dergi ve gazetelerde yazıları yayınlanan Dr. Nebi Kesen, Almanya’ya gidişinin 32. yılında, yani 11 Eylül 2012’de Almanya’nın Hamburg kentinde, geçirdiği bir kalp spazmı sonucu hayatını kaybetti. Cenazesi Hamburg’da Şivan Perwer’in “Hevalê Bar Giran” şarkısı eşliğinde defnedilen Nebi Kesen, evli ve iki çocuk babasıydı.

Dr. Nebi Kesen

Belgeselin yönetmeni Mehmet Ali Baran, Nebi Kesen gibi Orta Anadolu Kürtlerinden. Hevalê Bar Giran – Nebi Kesen belgeseli, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde sinema eğitimi alan Mehmet Ali Baran’ın ilk uzun metraj belgeseli.

Nebi Kesen’in Orta Anadolu Kürtleri arasında çok önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Mehmet Ali Baran, belgeselin ortaya çıkışının nedeninin de ona karşı duyulan bir vefa borcunun olduğunu söyledi. Belgeselin yapım sürecinin iki yıl sürdüğünü belirten Baran, “Nebi Kesen’in hayatına dokunduğu ve iz bıraktığı kişilerin anlatımıyla kurmaca sahnelerin iç içe olduğu bir film yapmaya çalıştım” dedi.

Filmin fragmanı aşağıdadır:

Kontrol Edin

Kürt müzisyenlerin 2018 performansı: Renkli ve zengin

Barış Barıştıran – İstanbul 2018 yılı Kürt sanatçıların digital dünyaya karşı üretimleri bakımından oldukça üretimli …