Anasayfa / Kültür - Sanat / Kadir İnanır Diyarbakırlıları uyardı

Kadir İnanır Diyarbakırlıları uyardı

Türkiye sinemasının ‘Tatar Ramazan’ı Kadir İnanır, “Kapı” filminin galası için bugün Diyarbakır’a geldi.

Yeşilçamın usta oyuncusu Kadir İnanır, Forum AVM’de  bu akşam Diyarbakırlılarla buluştu. Usta oyuncuyu Diyarbakır’da HDP’nin yeni seçilen belediye eşbaşkanları, STK temsilcileri ve büyük bir seyirci kitlesi karşıladı.

Usta oyuncuyu saatlerce bekleyen büyük bir kitle vardı. Kadir İnanır sahneye çıktığında büyük bir coşku seliyle karşılandı.“Kadir Baba” çığlıklarıyla karşılanan usta oyuncuyu sahnede barış anneleri karşıladı. Kürtçe bir konuşma yapan bir barış annesi İnanır’ın hoş geldin diyerek, boynuna barışı simgeleyen beyaz tülbent taktı. Açlık grevlerine vurgu yapan bir konuşma yapan barış annesinin ardından ünlü sanatçı yıllar önce Diyarbakır’a geldiğinde yaşanan bir anısını paylaştı.

Diyarbakırlılara, “geleceğinizi şansa bağlamayın” mesajını yineleyen usta oyuncu şunları söyledi:

“1971 yılında Diyarbakır’a geldim. Burada insanlar araba almak için sıraya giriyordu. Türkiye’de araba azdı. Kazara sıra çekmek isteyenler, onlara şans çıkarsa arabanın sahibi oluyorlardı. O dönemlerde ben de kalabalık bir ekiple geldik; şarkıcılar var, sporcular var. Ben de gazetenin sahibine dedim ki, beni Diyarbakır’a gönder. Buna çok sevindiler, çünkü o dönemde Diyarbakır’a kimse gelmek istemiyor.  Geldim ve ben de bir numara çektim. O şanslı adam gidip arabasını alacaktı. O kadar talep vardı ki bir araba sahibi olmaya. Ben de bir tek kelime söyledim. Hayatınız boyunca geleceğinizi asla şansa bağlamayın. Bugün de aynı şeyi söylüyorum.”

Kaynak: Tigris

Kontrol Edin

Batman Belediyesi’nden ücretsiz “Pîrê û Rovî” tiyatrosu

Batman Belediyesi yarın oynanacak olan “Pîrê û Rovî” tiyatrosuna halkı davet etti. Batman Belediyesi tarafından …