Anasayfa / 3-5-7 / Kürt müzisyenlerin 2018 performansı: Renkli ve zengin

Kürt müzisyenlerin 2018 performansı: Renkli ve zengin

Barış Barıştıran – İstanbul

2018 yılı Kürt sanatçıların digital dünyaya karşı üretimleri bakımından oldukça üretimli geçen bir yıl oldu. Yıllardır artık albümler alınmıyor dinlenmiyor tezine karşı birikimlerini yeni albüm çalışması olarak sunan pek çok sanatçı, 2018 yılına üretimleriyle damga vurdular. Kapanan onlarca Kürtçe yayın yapan tvler ve belediyelerin Kürt kültür sanat etkinliğinde üretimlerini halkla buluşturan sanatçılar tüm bu imkanların yok edilmesine karşı olarak büyük çabalar ve emeğin sonucu dijital dünya üzerinden şarkılarını dinleyiciyle buluşturmayı başardılar.

Kimi sanatçı geleneksel tarzını korudu kimi deneysel çalışmalar yaptı. Dinleyiciler genel olarak Kürtçe müziğin bir çok türünde çıkan albümlerle sevenleriyle buluştu. İşte ulaşabildiğimiz albümleri sizler için derledik.

Nizamettin Ariç – Cegerxwîn – Klasîkên me

Kürt İdol yarışmasında jüri olan usta sanatçı geleneksel müzik dilini yeni nesil müzik ile harmanlayıp 2 albümünü dinleyiciyle buluşturdu. Albümlerden biri Kürt şair Cegerxwîn’in şiirlerini bestelediği albüm olan “Cegerxwîn” albümüdür. İkinci albümü ise “klasîkên me” albümüyle yıllardır dinlediğimiz önemli kürt şairlere ait eserleri yeniden besteleyerek sundu.

Ciwan Haco – Felek

Uzun yıllar aradan sonra “Felek” albümüyle sevenleriyle buluşan Haco’nun “Felek” albümü 2000 sonrası çıkardığı albümlerdeki tarzıyla devam etmekte.

Rojda – Siyam

Kürt kadın seslerinde 90 yıllardan beri dinlediğimiz Rojda 2018 yılında “Siyam” (Gölgem) ile dinleycileri buluşturdu. Tür olarak rock, jazz, folk gibi değişik formları denedi.

Seyda Perinçek – Evîna Wendayî

Kolan albümünden sonra “ Evîna Wendayî” albümünde dinleyicilerle buluşturdu. Kendine has tarz ve uslubuyla Kürtçe müzikte popüler eserlere imza atan yeni nesil sanatçılardan Seyda Perinçek 8 eserden oluşan albümündeki her bir eseri bir resimle anlatarak dinleyiciyle buluşturdu.

Diljen Ronî – Çile – Xewna Derew

Yeni yıla “Çile” albümüyle giriş yaana sanatçı. Kürtlerin klasik şarkılarını yeniden yorumladı albüm ilk Kürtçe dijital albüm olarak sadece digital platformlarda yayınlandı. Kendine ait bestelerinde yer aldığı ikinci albüm ise sonbaharda “Xewna Derew” adıyla yayınlandı.

Jan Axîn 13 yıl sonra albüm çıkardı

On yılı aşkın bir süre müzik hayatında sesi çıkmayan sanatçı bu sessizliğini kendine ait bestelerinde olduğu “Zerîba” adlı Rock tarzıyla Kürtçeyi buluşturan albümü dinleyiciyle buluştu.

Siya Şevê

Kürtçe rock müziğinde Grup olarak çalışmalarını sürdüren Siya Şevê grubu, “Li pey Siya Xwe” albümünü yayınladı. Bestelerinin çoğu grup üyeleri tarafından yazılıp, bestelenmiş.

Ayfer Düzdaş – Horasan’dan Çorum’a Kürt Alevi Ezgileri

Otantik sesiyle bilinen Ayfer Düzdaş’ın Alevilerinin yaşadığı şehirleri köy köy gezerek topladığı eserleri “Horasan’dan Çorum’a Kürt Alevi Ezgileri” albümüyle dinleyeciye sundu.

Mikail Aslan – Axpîn

Kürtçenin lehçelerinden Kurmancki müziğin önemli temsilcilerinden olan Mikail Aslan “Axpîn” adlı albümüyle Kirmanckî müziği modern ezgiler ve enstrümanlarla buluşturup dinleyeciye sundu.

 

Kontrol Edin

Felç geçiren Seyidxanê Boyaxcî’nin acı hayatı ve Dengbêjlik sevdası

Diyarbakır’ın yaşayan dengbêji, halk arasında “Xalê Seyidxanê Boyaxcî” olarak tanınan Seydo Şimşek, felç geçirdi. Diyarbakır’ın …