Anasayfa / Kültür - Sanat / Kürtçe tv kanalı EUROKURD test yayınına başladı

Kürtçe tv kanalı EUROKURD test yayınına başladı

Bu yıl Şubat ayının başında İsveç’te test yayınına başlayan Eurokurd adlı yerel kanal, Kürt halkının kültür ve sanatını Avrupa ve dünyaya tanıtmayı amaçlıyor.

İsveç devletinin desteklediği, Kürtçe kültür televizyonu Eurokurd’un uydu ve internet üzerinden yayın yapacağı açıklandı.

Rûdaw’a konuşan televizyon yöneticisi Şiwan Abdullah, siyasi ve dini konuların yer almayacağı televizyonda kültür, edebiyat ve spor yayınlarının yer alacağını söyledi.

20 yıldır İsveç’te yaşayan Şivan Abdullah, Kerkük’te doğduğu için Şivan Kerküki olarak da tanınıyor.

Abdullah, “Amacımız Kürt toplumu ve Avrupa medyası arasında köprü olmaktır” diye konuştu.

Televizyonun tüm Kürdistan’ın rengi ve sesi olacağını söyleyen Abdullah, “Avrupa ve İsveç’te yaşayan Kürtlerinin yaptığı etkinlikleri, özellikle kültür ve sanat alanındaki gelişmeleri, Kürt halkı ve dünyaya tanıtacağız” ifadelerini kullandı.

Daha önce İsveç’te devlet desteğiyle günde yarım saat Kürtçe yayın yapan radyo ve televizyona değinen Abdullah, “Eurokurd öncekilerden tamamen farklı olacak ve tam zamanlı yayın yapmaya çalışacak” dedi.

İsveç’te daha önce Kürtçe yayın yapan kurumların tek bir şehri kapsadığını ve yayın sürelerinin çok kısa olduğunu belirten Abdullah, bu kurumların siyasi, devletçi ve kişisel mesajlar yayınladıklarını söyledi.

İnternet ve uydu üzerinden yayınlanacak Eurokurd daha sonra İsveç’te yerel yayın da yapacak.

Şivan Abdullah uydu yayınları hakkında, “İmkanlarımız el verirse Nilesat ve diğer uydular üzerinden de yayın yapmayı düşünüyoruz” dedi.

İsveç hükümetinin ekonomik destek vereceğini ifade eden Abdullah, “Bu durum bizim yayın içeriğimizi ve politikamızı etkilemeyecek, zaten kültür, sanat ve spor üzerine yayınlar yapacağız” şeklinde konuştu.

Avrupa’da farklı Kürt yayın organlarına hizmet edebilmek için ellrinden gelen herşeyi yaptıklarını söyleyen Eurokurd yöneticisi Şiwan Abdullah, “Biz İsveç’te tecrübe sahibiyiz, buradan hizmet edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Rûdaw

Kontrol Edin

Eurovision’un galibi Hollanda oldu

Eurovision Şarkı Yarışması’nın galibi Duncan Laurence’ın seslendirdiği Arcade şarkısı ile Hollanda oldu. 64’üncü Eurovision Şarkı …