Anasayfa / Kültür - Sanat / Kürtleri hırsız, Türkleri vefasız diye nitelendiren kitap vize ödevi oldu

Kürtleri hırsız, Türkleri vefasız diye nitelendiren kitap vize ödevi oldu

Halklara yönelik skan-dal ifadelerin yer aldığı ve İslam Ahlak Felsefesi dersinde önerilen kitapta Türkler ‘hak bilmez’, Kürtler ‘hırsız’, Boşnaklar ise ‘cariyesi güzel vücuduyla tanınan’ olarak tanımlandı.

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, MEB’in ders müfredatında yaptığı 2017 tarihli reform kapsamında dayatılan ancak eğitimcilerin tepkisiyle vazgeçilen, “Ahlak-ı Alai” kitabı bu kez akademideki öğrencilere sunuldu. Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Ahlak Felsefesi dersi hocası tarafından öğrencilere ödev olarak verilen ve özet çıkarılması istenen kitabın aynı zamanda vize notu yerine geçeceği öğrenildi. Kitaptaki ayrımcı ve skan-dal ifadelerden rahatsız olan öğrenciler, tepki gösterdi.

Kitapta, bazı ırklardan şu şekilde söz edildi:

– Türkler: Yiğitlik, kararlılık, olgunluk ve güzel görünüşü ile tanınmıştırlar fakat kalbinin katılığı ve hak bilmezlikleriyle anılırlar. Yaratılışları gereği gad-dar, vefasız, katı ve acımasızdırlar.

– Kürtler: Kürt, yiğitlik ve at biniciliği ile bilinen bir topluluk olup hırsızlık ve eşkıyalığın çoğuna ahbaptır. Kürtlerde kabalık, gücü yetmezlik, casusluk, vefasızlık, fenalık ve gad-darlık mevcuttur.

– Boşnaklar: Kölesi ve cariyesi güzel vücutları ve hizmetiyle tanınır.

– Macarlar: Akıllı, zeki, bütün sanatlara kabiliyetlidirler ama kötülük, fesat ve sal-dırganlıkta ileri ve ö-ldürme, ya-ralama ve efendisini terk etmeye eğilimlidirler.

Kontrol Edin

İmamoğlu AK Partili seçmenin evine bakın nasıl girdi

AK Parti, İstanbul adayı Binali Yıldırım’ı CHP adayı Ekrem İmamoğlu ile aynı ekrana çıkartma mecburiyetinde …