Anasayfa / Kültür - Sanat / Ünlü Kürt yönetmenin filmi Türk kanalında yayınlandı

Ünlü Kürt yönetmenin filmi Türk kanalında yayınlandı

Ünlü Kürt yönetmen Huner Selim’in “Dar Elbise” adlı filmi üç yıl süren ya-sağın ardından 24 Haziran günü Star TV’de ekrana geldi.

Başrollerinde Tuba Büyüküstün, Caner Cindoruk ve Hazar Ergüçlü gibi isimlerin rol aldığı “Dar Elbise” filmi geçtiğimiz Pazartesi günü Star TV ekranlarında yayınlandı.

Yönetmen koltuğunda Huner Selim’in oturduğu film, doğu toplumuna ve özellikle de Müslüman Kardeşlere yönelik eleştirileri nedeniyle televizyonlarda gösterilmesine izin verilmiyordu.

Türk ve Fransız ortak yapımı Dar Elbise filmi 2015 yılında çekilmiş, 2016 yılında vizyona girmişti.

Filmde ayıca Veronique Wuthrich, İnanç Konukçu , Canan Ergüder, Lila Gürmen, Devrim Yakut, Menderes Samancılar, Cemre Ebuzziya, , Doğukan Polat, Osman Alkaş, Kaan Çakır, Murat Karasu, Mehmet Erdem, Cüneyt Ceneboyani Rahman Görede, Serkan Yakan, Binali Munuklu, Ferit Kaya, Münir Can Cindoruk ve Olgun Toker yer alıyor.

Filmin konusu

Kadınların kendilerini var etme sürecinde erkeklerle olan mücadelesini kara mizahi bir yorumla anlatan filmde, genç Fransız moda tasarımcısı Lisa arkadaşı Helin’in önerisiyle kendi kasabasında bir defile yapmaya karar verir.

Helin, Lisa Fransa’dan gelmeden önce ön hazırlıklara başlar ve defilede yer alacak modellerin arayışına girişir. Pek çok genç kadınla görüşüp defilede yer almaları için ikna eder ama işi düşündüğü kadar kolay değildir.

Şimdi de kadınların hayatlarındaki erkekleri, babalarını, kocalarını, sevgililerini, abilerini, kardeşlerini ikna etmesi gerekmektedir. Böylece telaşlı bir karmaşa başlar ve ne yazık ki genç kadınlardan biri kaybolur. Hikâye kaybolan kız Gule’yi aramaya doğru yönelir.

Huner Selim kimdir?

9 Mart 1964 Kürdistan Bölgesi’nin Akre ilçesinde doğan Huner Selim, 17 yaşında İtalya’ya göç etti. Üniversiteyi İtalya’da okuyan Selim, daha sonra Fransa’ya taşındı. 2007 yılında ise Tamburlar Vadisi (Dol) adlı filmini çekti. Filmde ünlü Kürt sanatçı Ciwan Haco da rol aldı.

Huner Selim’in şu ana kadar 14 filmi ve “Babamın Tüf-eği” adlı Fransızca yayınlanmış bir romanı bulunuyor. Roman İngilizce, Yunanca ve Tamilce dillerine çevrildi.


Yönetmen, 2003 yılında yayınlanan “Vodka Limon” filmi ile Venedik Film Festivali’nde “San Marco Ödülü” kazandı.

2005 yılında Fransız Kültür Bakanı Renaud Donnedieu de Vabres tarafından prestij ünvanı “Chevalier des Arts et Lettres” ile onurlandırıldı.

Huner Selim’in çektiği “Kim Ledivanezley’i ö-ldürdü” filmi Türkiye’de geçen Haziran ayında gösterime girdi. Film bir Kürt’ün hayatını romanlaştırmak için Türkiye’ye gelen bir Amerikalının başından geçenleri konu alıyor.

Yönetmenin yayınlanmış bazı filmleri şunlar:

Yaşasın gelin…Kürdistan’ın kurtuluşu (1997)

Düşlerimizin Ötesinde

Mutlaklık (2001)

Votka Limonu (2003)

Kilometre Zero (2005)

Dol (2007)

Paris çatılarının altında (2007)

Selamlar (2011)

Tatlı Biber Diyarım (My sweet Pepperland)

Dar Elbise (2015)

Kim Ledivanezley’i ö-ldürdü (2017)

Kontrol Edin

Felç geçiren Seyidxanê Boyaxcî’nin acı hayatı ve Dengbêjlik sevdası

Diyarbakır’ın yaşayan dengbêji, halk arasında “Xalê Seyidxanê Boyaxcî” olarak tanınan Seydo Şimşek, felç geçirdi. Diyarbakır’ın …