Anasayfa / Kültür - Sanat / Van Valiliği’nden ‘Kürtçe şarkı yasağı’ hakkında açıklama

Van Valiliği’nden ‘Kürtçe şarkı yasağı’ hakkında açıklama

Van Valiliği, düğünlerde Kürtçe şarkıların söylenmesinin ya-saklandığı yönündeki haber ve paylaşımların asılsız olduğunu açıkladı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, bazı yayın organları ve sosyal medya hesaplarında düğünlerde Kürtçe şarkıların ça-lınmasının Valilik tarafından ya-saklandığı yönünde haber ve paylaşımlar yapıldığı belirtildi.

“Bu tür haberleri yapanlar ve yayanlar, toplumun huzuru ve sağlanan güven ortamından rahatsız olan çevrelerdir” denilen açıklamanın devamında şöyle denildi:

“Kürtçe veya başka dil ve lehçeye ait şarkı yasağı söz konusu değil. Sayın Valimizin bizzat katıldığı düğünlerde de başta Kürtçe olmak üzere birçok dil ve lehçede şarkılar söylenmekte ve halaylar çekilmekte. Dolayısıyla halkımız bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da gönül rahatlığı ile düğünlerini yapabilir. Vatandaşlarımız bu tür art niyetli, asılsız haberlere de itibar etmeyecek.”

Geçtiğimiz günlerde Van Büyükşehir Belediyesine kayyum Vali Mehmet Emin Bilmez’in “Eylem ve etkinlik yasağı” adı altında kentteki tüm sosyal ve kültürel faaliyetleri ya-sakladığı ve düğünlerde Kürtçe şarkı söylenmesine de müsaade etmediği iddiia edilmişti.

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …