Anasayfa / Dünya / ABD ile Almanya arasında gizli Rojava görüşmesi

ABD ile Almanya arasında gizli Rojava görüşmesi

ABD’nin Almanya’dan, Rojava’daki Kürtleri korunması için bölgeye Tornado sa-vaş uçakları göndermesini istediği öne sürüldü.

Almanya’da iktidardaki Hristiyan Demokrat Partisi (CDU) Dış Politika Sözcüsü Jürgen Hardt konuya ilişkin, “ABD hükümetinin talebine sempati duymalıyız” dedi.

Alman Spiegel Dergisi’nin haberine göre, bir kaç aydır ABD yönetimi Almanya yönetimi ile Suriye’deki (Rojava) Kürtleri IŞİD ve Türkiye’ye karşı korunması ve bölgeye Tornado sa-vaş uçaklarının gönderilmesini konusunda gizlice görüşüyor.

ABD yönetimi, Suriye’de IŞİD’in mağlup edildiğini gerekçe göstererek bu bölgedeki birliklerini çekilmeye başlamıştı.

Almanya havadan koruyacak

Ancak ABD Başkanı Trump, “Kürtler Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) insafına bırakılamaz” diyen muhaliflerin ağır eleştirilerine maruz kalmıştı.

Bunun üzerine Trump, Twitter üzerinden yayımladığı mesajda, “Kürt müttefikleri” dışarıdan gelecek sal-dırılara karşı korumak için Türkiye – Suriye sınırı üzerinde güvenli bölge oluşturmayı önermişti.

ABD’nin önerisine göre, Almanya oluşturulacak güvenli bölgeyi havadan koruyacak.

Almanya’nın Nazi geçmişi olumsuz etkiliyor

Halihazırda Almanya’nın Suriye semalarında Tornado sa-vaş uçakları bulunuyor. Ancak bu uçaklar Uluslararası Koalisyon Güçleri şemsiyesi altında IŞİD’e karşı keşif ve sal-dırıların yanı sıra yakıt ikmali sağlamakla görevli.

Ayrıca Almanya, Kürdistan Bölgesi’nde Peşmerge Güçlerini eğitmek için askeri uzman bulunduruyor.

Almanya’nın Tornado sa-vaş uçaklarını gönderme kararı, ABD açısından bu ülkenin “güvenilir bir askeri müttefik” olduğunu kanıtlaması için bir fırsat olacak.

Ancak yurt dışındaki askeri varlık, Nazi geçmişi nedeniyle Almanya’da halen çok tartışılıyor.

SPD: Düşüncelerimize ay-kırı

Ancak habere göre, Başbakan Merkel, sa-vaş uçağı gönderme konusunda koalisyon ortağı Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD)’nin ciddi bir muhalefetiyle karşı karşıya kalabilir.

Partinin dış politika sözcüsü Rolf Mützenich, SPD’nin, Merkel’i 2018 yılı boyunca Suriye’de bulunan Tornado sa-vaş uçaklarını geri çağırmaya zorladığını belirtti.

Münzenich, “Görev süresinin uzatılması veya değiştirilmesi bizim düşüncelerimize aykırı” ifadesini kullandı.

Almanya yasalarına göre, yurt dışına yönelik tüm askeri sevkiyatların meclis tarafından onaylanması gerekiyor.

Rojava’daki Kürtleri korumak için sa-vaş uçakları göndermek isteyen Merkel’in, itiraz etmesi beklenen hükümet ortağı SPD’nin desteği olmadan, mecliste çoğunluğu sağlamak için mücadele etmesi gerekebilir.

Kaynak: Rûdaw

Kontrol Edin

ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, Rojavalı Kürtler ile ABD’li …