Anasayfa / Ortadoğu / ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

ABD’nin Suriye özel temsilcisi James Jeffrey’nin yardımcısı William Roebuck, Ayn İsa’da Suriye Demokratik Güçleri (HSD) ve Suriye Demokratik Konseyi (MSD) ile görüştü. HSD’nin IŞİD’le topyekun savaştan terörle mücadele taktiklerine geçişi ele alındı.

Suriye’den çekilme kararını şu an için askıya almış görünen ABD, ülkenin kuzeyini kontrol eden Suriye Demokratik Güçleri (HSD) ile IŞİD sonrası dönemi planlamaya devam ediyor. ABD’nin Suriye özel temsilcisi James Jeffrey’nin yardımcısı William Roebuck, Ayn İsa’da HSD ve Suriye Demokratik Konseyi (MSD) temsilcileri ile bir araya geldi. Görüşmede, IŞİD’le topyekûn savaştan terörle mücadele yöntemine stratejik geçiş ele alındı.

Roebuck, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Kilit mesele, HSD ve MSD’ye güvenlik meselesinde, özellikle de IŞİD’e karşı askeri operasyonlara odaklanmak yerine terörle mücadeleye odaklanmaya geçişte yardım etmek” diye konuştu. Amerikalı temsilci, Suriye’deki ABD Güçlerinin ‘HSD ve otonom yönetimle ilişkilerini güçlendirmek istediğini’ söyledi.

‘TEMEL HİZMETLERİ DE ELE ALDIK’

Roebuck, görüşmede güvenliğin güçlendirilmesi ve halka temel hizmetlerin ulaştırılmasının öneminin de ele alındığını ekledi. Suriye’nin kuzeyinde altyapı IŞİD’le savaştan büyük hasar görmüşken, bir süredir özellikle Deyr ez Zor vilayetindeki Arap nüfusun HSD’ye karşı protestolar düzenlediği haberleri geliyordu. Suriyeli Kürtler, Beşar Esad yönetimini Arapları kendilerine karşı kış-kırtmakla su-çlamış, mayıs ayında Arap aşiretlerle ilişkileri düzeltmeyi amaçlayan bir toplantı yapılmıştı.

Kontrol Edin

‘Güvenli Bölge’de kritik gelişme

Türkiye Milli Savunma Bakanı Akar ile ABD Savunma Bakanı Esper, Güvenli Bölge’nin oluşturulmasına ilişkin planın …