Anasayfa / Ortadoğu / ABD ordusu Suriye ve Irak’ta alarma geçti

ABD ordusu Suriye ve Irak’ta alarma geçti

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Sözcüsü Bill Urban, İran’ın teh-ditlerini inandırıcı bulduklarını belirterek, Irak ve Suriye’deki askeri güçlerinin alarm seviyesini yükselttiklerini açıkladı.

Bill Urban, “Sonuç olarak ABD birliklerine yönelik inandırıcı, olası teh-ditleri gözlemlediğimiz sırada terörle mücadele operasyonu (IŞİD’le mücadele amacıyla kurulan Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Harekatı-CJTF-OIR) en yüksek alarm derecesine geçti” dedi.

Urban’ın bu açıklaması ABD’nin Suriye ve Irak’ta bulunan askeri güçlerinin teyakkuza geçtiği anlamına geliyor.

Urban, geçtiğimiz gün düzenlediği basın toplantısında ise, “Irak ve Suriye’de İran destekli kuvvetlerden artan bir teh-dit yok” demişti.

Diğer yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı, Bağdat ve Erbil’de acil görevde bulunmayan tüm hükümet çalışanlarının ülkeyi terk etmesi emrini verdi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin danışmanı Hüsameddin Aşina Twiter hesabından paylaştığı mesajda, ABD Başkanı Donald Trump’ı “sa-vaşa doğru gidiyorsun” ifadeleriyle uyardı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un “planları” konusunda Trump’ı uyaran Aşina, “Donald Trump, İran ile (nükleer anlaşmanın yerine) daha iyi bir anlaşma peşindeydin ancak bunun yerine sa-vaşa doğru gidiyor görünüyorsun” diye yazdı.

Aşina, Bolton’u kastederek Trump’a, “Bıyığı dinlersen olacağı budur” diye seslenerek sa-vaşa girmesi halinde Trump’ın 2020 seçimlerinde başarısız olma ihtimalinin olduğunu öne sürdü.

Donald Trump yönetimi, 2015 yılında Barack Obama’ın başkan olduğu dönemde imzalanan İran’ın nükleer si-lah geliştirme kapasitesinin ortadan kaldırılmasını amaçlayan anlaşmadan tek taraflı olarak çekildiğini açıklamıştı.

2015’te imzalanan anlaşmanın tarafları arasında ABD ve İran’ın yanı sıra İngiltere, Fransa, Çin, Rusya ve AB de yer alıyordu.

Anlaşma gereğince İran uranyum zenginleştirme programını kısıtlayacak, buna karşılık ABD de yaptırımları kademeli olarak kaldıracaktı.

Ancak yönetime gelen Başkan Donald Trump, bu anlaşmanın İran’ın nükleer si-lah geliştirmesini engelleyecek nitelikte olmadığını söyleyerek, “Tarihin en kötü anlaşması” olarak nitelendirdi.

Anlaşmadan tek taraflı olarak çekilen ABD yönetimi, nükleer si-lah üretmeye devam eden İran’a yeniden yaptırımlar uygulamaya başladı.

Sonrasında Tahran yönetiminin petrol ihracatını hedef alan yaptırımları uygulamaya koyan ABD, Nisan ayında İran Devrim Muhafızlarını “yabancı terör örgütleri” listesine almıştı.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de ABD’nin nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesine karşılık ülkesinin nükleer faaliyetlerinin bir kısmını yeniden uygulamaya başlayacağını açıklamıştı.

Kontrol Edin

El Nusra İdlib’in güneyinde Suriye ordusunu hedef aldı

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre Fetih el Şam’a bağlı birlikler İdlib’in güneyindeki hükümete …