Anasayfa / Ortadoğu / ABD, Ortadoğu’ya 5 bin asker gönderecek

ABD, Ortadoğu’ya 5 bin asker gönderecek

ABD Savunma Bakanlığı’nın, İran’la gerilimin arttığı bir dönemde Ortadoğu’ya yaklaşık 5 bin ek asker gönderme talebini değerlendirdiği bildirildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’ın petrol ihracatını sıfıra indirmek için ticaret yaptığı ülkelere baskı uygulamaya başlaması üzerine karşılıklı sert açıklamalarla gerilen Tahran ve Washington hattında ABD bölgede asker sayısını arttırmayı düşünüyor.

Reuters’e konuşan bir üst düzey askeri yetkili, asker talebinin ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanlığı tarafından yapıldığını, ancak Pentagon’un talebi onaylayıp onaylamayacağının belirsiz olduğunu açıkladı.

Bir başka yetkili ise İran tarafından ABD kuvvetlerine ve Ortadoğu’daki Amerikan çıkarlarına karşı ciddi teh-ditler olduğunu belirterek talep edilen ek asker gücünün caydırma amaçlı olduğu ifade etti.

Pentagon konu ile ilgili açıklama yapmayı reddetti.

ABD Savunma Bakanlığı daha önce “USS Arlington” amfibi sa-vaş gemisini ve bir Patriot hava savunma bataryasının Ortadoğu’ya sevk edileceğini açıklamıştı.

120 BİN ASKER GÖNDERİLECEĞİ İDDİASI

New York Times gazetesi (NYT), ulusal güvenlik yetkililerine dayanarak ABD’nin Ortadoğu’ya 120 bin asker göndermeyi planladığını yazmıştı.

Yetkililer gazeteye, revizyon emrinin Başkan Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı John Bolton’un liderliğindeki ekip tarafından verildiği, ancak herhangi bir toprak iş-galinin söz konusu olmayacağını aktarmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump ise haberi yalanlamıştı.

Haberi yalanlayan Trump, “Bunun yalan haber olduğunu düşünüyorum, tamam mı? Böyle bir adım atar mıydım? Kesinlikle. Ama böyle bir plan yapmadık. Umarım böyle bir planımız olmaz. Ama olursa, bundan çok daha fazla asker gönderirdik. Bu haber nerede yayınlanmıştı?” demişti.

Kaynak: K24

Kontrol Edin

CHP yönetimine kayyım atandı

Eskişehir 3. Sulh Hukuk Mahkemesi, partinin il yönetimine 45 günlük süreçte yapılacak olağanüstü kongreye kadar …