Anasayfa / Ortadoğu / ABD’den Rojava ve güvenli bölge açıklaması

ABD’den Rojava ve güvenli bölge açıklaması

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Washington ve Ankara arasında Suriye’nin kuzeydoğusunda ‘güvenli bölgenin’ oluşturulması ile ilgili görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

Jeffrey’in ABD Temsilciler Meclisi’nin Dış İlişkiler Komitesi için hazırladığı yazılı ifadede, ABD ve Türkiye arasında Suriye’nin kuzeydoğusunda ‘güvenli bölgenin’ oluşturulması ile ilgili görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.

Açıklamada, “Bu ay daha evvel Suriye’nin kuzeydoğusunda ‘güvenli bölgenin’ oluşturulması konusundaki anlaşma üzerinde görüşmelerde bulunmak için Ankara’daydım. Bu yöndeki diplomatik çabalar devam ediyor” ifadelerine yer verildi.

ABD Başkanı Donald Trump, daha önce Suriye’nin Türkiye ile sınır bölgesinde yaklaşık 30 kilometre genişliğinde bir tampon bölgenin oluşturulması gerektiğini açıklamış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da söz konusu bölgenin müttefik ülkelerin desteğiyle Türkiye tarafından kontrol edilmesi koşuluyla bu fikre sıcak baktığını ifade etmişti.

Trump birçok kez, “IŞİD’e karşı zafer” açıklamaları yapmış ve Suriye’de bulunan Amerikan askerlerinin hemen hemen tamamını geri çekeceğini ilan etmiş, ama daha sonra az sayıda ABD askerinin bölgede kalacağı açıklanmıştı.

Kontrol Edin

ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, Rojavalı Kürtler ile ABD’li …