Anasayfa / Ortadoğu / ABD’den Suriye’ye önşart: Ademi merkezi sistem ve İran ile ilişkilerin kesilmesi

ABD’den Suriye’ye önşart: Ademi merkezi sistem ve İran ile ilişkilerin kesilmesi

Londra merkezli Şark ul Evsat gazetesi, ABD’nin Suriye ile ilgili pozisyonuna ilişkin hazırlamış olduğu belgeyi ele geçirdi. Belgede ABD’nin Suriye’de siyasi çözümü desteklemek için belirlediği önşartlar sıralanıyor.

Belgede Suriye’de siyasi çözüm için önşartlar ileri süren ABD yönetimi, öncelikle Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın yönetiminden, Tahran ve İranlı milislerle ilişkilerini kesmesini talep ediyor.

Şam’ın ‘terör sponsoru olduğu, teröristlere güvenli sığınak sağladığı, komşu ülkeleri tehdit ettiği’ gibi temelsiz iddialar üzerinden bunları sona erdirmesi talebinde bulunan Amerikan belgesi, zaten yurttaşlarının geri dönüşü için bir dizi program uygulayan Şam’dan, Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde sığınmacıların gönüllü geri dönüşü için gerekli koşulları yaratmasını istiyor.

Savaş suçlularının yakalanıp ulusal mahkemelerde ya da uluslararası mahkemelerle işbirliği içinde yargılanmasından söz eden belge, bir dizi anayasal reform talep ediyor.

Buna göre Devlet Başkanı’nın yetkilerinin değiştirilerek azaltılması ve Başbakan ile kabinesine daha fazla yetki devredilmesi amaçlanıyor. Ülke çapında merkezi yönetim yetkilileri ile kurumların bağımsızlığını garantiye alacak daha dengeli bir yapı kurulmasını öngörüyor.

Suriye güvenlik aygıtı ve mekanizmalarının reformdan geçirilmesi için sivil toplum kuruluşlarına daha fazla rol verilmesini istiyor.

Yanısıra ademi merkeziyetçi sisteme geçilmesini savunuyor.

BM’ye Suriye’de serbest ve adil seçimler düzenlemesini sağlayacak bir karar çıkarması çağrısı yapıyor.

ABD ile müttefik ülkelerden Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) ile müzakere ederken uymaları beklenen ilkeleri de sıralıyor.

Eş Şark’ul Avsat gazetesi, dün Brüksel’i ziyaret eden ABD’li yetkililerin, belgenin içeriğini, Suriye muhalefetinin üyeleri ve Avrupalı yetkililerler görüştüğünü yazdı.

Ardından ABD heyeti, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile görüşmek üzere Cenevre’ye geçti.

Kontrol Edin

ABD’den Rojava’ya askeri sevkiyat

ABD askeri konvoyu, cumartesi günü sabah saatlerinde Demokratik  Suriye Güçleri’ne (HSD) destek için yeni bir …