Anasayfa / Ortadoğu / ABD’li uzman: ABD çıkarlarını korumak için Kürtleri Akdeniz’e ulaştırmalı

ABD’li uzman: ABD çıkarlarını korumak için Kürtleri Akdeniz’e ulaştırmalı

Uluslararası ilişkiler uzmanı Dmitri Shufutinsky, ABD’nin Ortadoğu’da çıkarlarını korumak için Kürtleri Akdeniz’e ulaştırması gerektiği görüşünde. Yazara göre ABD’nin Yunanistan, Kıbrıs, İsrail ve Kürtlerinin içinde yer aldığı bölgesel bir ittifakla bütünleştiren Doğu Akdeniz Koalisyonu kurarak bir savunma politikası uygulaması gerekiyor.

İsrail merkezli BESA Stratejik Araştırma Merkezi sitesinde bir yazı kaleme alan Dmitri Shufutinsky, Ortadoğu’daki gelişmeler, ABD’nin tavrı ve Kürtleri değerlendirdi.

Dmitri Shufutinsky, yazısında Türkiye ve İran’ın Ortadoğu’nun geleceğini tehlikeye atmakla meşgül olduğunu ABD’nin bölgede uzun süreli çıkarları gereği Ortadoğu’yu kurtarmak için Kürtler, İsrail ve Yunanistan ile işbirliği yapması gerektiğini savundu. Yazara gör Kürtler ve Yunanistan, İsrail, Kıbrıs’ında içinde yer aldığı bir Doğu Akdeniz koalisyonu, Erdoğan’ın hegemonik hırslarına meydan okuyabilir.

Yazara göre Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füzelerini almadaki ısrarı ABD’yi bir hayli kızdırdı. ABD’nin Yunanistan ordusuna daha düşük bir fiyata F-35 satması Türkiye’nin hava sahasının daha fazla ihlal edilmesini önlemek için değerli bir caydırıcılık sağlayacağı görüşünde.

Türkiye’nin ABD ve NATO’daki müttefiklerinden hızla uzaklaştığını dile getiren Dmitri Shufutinsky, Türkiye’nin Rusya ve İran ile yakın ilişkiler geliştirdiğini kaydetti. Araştırmacı yazara göre ABD için kırmızı çizgi olan Türkiye ile İsrail ilişkileri en kötü dönemini yaşıyor.

Yazının devamında yazar, Amerika’nın yeni strateji kapsamında İran ile Türkiye’nin diğer ülkelere müdahalesinin önüne geçmek için her zamanınkinden daha fazla Kürtlere ve İsrail’e ile Yunanistan’ının yardımına ihtiyacı olduğunu belirtiyor.

ABD’nin açık bir şekilde İran Devrim Muhafızları Ordusu’nı yabancı terör örgütleri listesine aldıktan sonra İran’ın, İsrail ile ABD’nin bölgedeki güçlerini ve Washington’un Ortadoğu’daki çıkarlarını her yönüyle hedefleyeceğini öngören Dmitri Shufutinsky, öte yandan Türkiye’nin Suriye’deki konumunu güçlendirdiğini, Irak’ta ise hakimiyetini artırdığını belirterek, Kıbrıs’a yönelik planları çerçevesinde seküler bir devlet ilkesinden adım adım uzaklaştığını belirterek, bu gelişmelerin ABD ve İsrail başta olmak üzere müttefiği Avrupa Birliği ülkeleri için de büyük bir tehlike oluşturuyor.

ABD’nin bütün gelişmeleri kontrol altında tutacak bir palan geliştirebileceğini belirten Dmitri Shufutinsky, ABD’nin Kürdistan Bölgesi ile Rojava yönetimlerini birbirine yaklaştırması ve Kürdistan coğrafyasına Patriot uçak savar savunma sistemi ile David’si Sling demir kubbe savunma kalkanınının da yer aldığı bir güvenlik sistemini yerleştirmesi ile mümkün olacağını belirtti. Yazara göre bu şekilde ancak İran Devrim Muhafızları ve Türkiye ordusunun İsrail ile ABD’nin Ortadoğu’daki çıkarlarına yönelik hamlelerini boşa çıkarma konusunda caydırcı bir rol oynayabilir.

Yazar ayrıca, Kürtler Kuzey Suriye’deki güçlerini giderek daha fazla arttırırken, ABD ve İsrail’in Kürdistan Bölgesi ile Rojava arasında olası bir barış anlaşması veya işbirliği mekanizmasına arabuluculuk yapmaları gerektiğini dile getiriyor.

Güvenlik sorunun sözkonusu durumun sadece bir parçası olduğunu belirterek petrol konusuna da dikka çeken Dmitri Shufutinsky, İran’ın dünyada en fazla petrol üreten ülke olduğuna dikkat çekerek, ABD’nin yatırımları akabinde bu konuda gerilediğini belirtiyor. Yazar Türkiye’nin jeo-politik konumundan kaynaklı Avrupa ve komşu ülkelere petrol istasyonu rolü sayesinde bir hayli kazançlı çıktığını belirtiyor.

Yazara göre, ABD’nin öncülüğünde Kürtlerin birleştirilerek Akdeniz’e ulaştırılması halinde Kürt petrolü Yunanistan üzerinden dünya pazarına ihraç edilebilir. Bu yol sayesinde İsrail de Golan Tepeleri’ndeki petrolü ihraç ederek İran petrolünden kaynaklı doğğan boşluğu doldurabilir.

Kaynak: Basnews

Kontrol Edin

Irak’ta muamma çözüldü: Hava operasyonları düzenleyen devlet belli oldu

ABD merkezli New York Times (NYT) gazetesi, İsrail’in Irak’taki si-lah depolarına yönelik geçen ay hava …